Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Meteoroloji’den Sarı kod uyarısı

Meteoroloji’den Sarı kod uyarısı
05 Ocak 2021 - 1:06

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bir il için turuncu, 13 il için ise sarı kodlu “sağanak” yağış uyarısında bulundu. Meteoroloji, sağanak nedeniyle yaşanabilecek ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

!Meteorolojiden yapılan uyarıya göre; İlimizde bu gece saatlerinden itibaren, yarın (05.01.2021) salı gece saatlerine kadar güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) iç ve yüksek kesimlerde hamleli fırtına (60-80 km/s) şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.

Fırtına nedeniyle ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi, ulaşımda yaşanabilecek aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.Orman yangınlarına karşı vatandaşlarımızın bahçelerde temizlik amaçlı ateş yakmamaları da önem arz etmektedir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BİR İL İÇİN TURUNCU, 13 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop ile Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla için sarı kodlu sağanak uyarısında bulundu. Antalya için ise turuncu kodlu uyarı yapıldI.

VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI

Meteoroloji, sağanak nedeniyle yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile hortum gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

TURUNCU VE SARI ALARM NEDİR?

Meteoroloji tarafından turuncu alarm için “Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir”, sarı alarm için de “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” açıklaması yapılmıştı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-