Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Mesudiyeliler Kararlılıklarını Sürdürüyor

Mesudiyeliler Kararlılıklarını Sürdürüyor
17 Ocak 2020 - 16:10

Mesudiyeliler taşocağı için yapılmak istenen “halkı bilgilendirne toplantısından” sonra iki HES projesinin “halkı bilgilendirme toplantısına” da katılmayarak “toplantı yapılamamıştır” tutanağı tuttulmasını sağladılar.

Melet Irmağı çevresinde bulunan Arıkmusa, Karacaören, Herközü, Yavşan,  Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer köylülerini yakından etkileyen projeye karşı yapılan ön toplantıda “halkı bilgilendirme toplantısına” katılmayarak tepki gösterilmesi kararı alan köylüler, “HES istemiyoruz” diyerek toplantı salonunun önünde toplanarak tepkilerini dile getirdiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ve Ordu İl Müdürlüğünden gelen resmi heyetin, “Halk HEs istemediğini belirterek toplantıya katılmamıştır” tutanağını imzalamalarını sağladılar.

Üç toplantı da yaptırılmadı

08 Ocak 2020 tarihinde Akpınar Taşocağı için yapılmak istenen “halkı bilgilendirme toplantısından” sonra iki HES projesi için 14 Ocak ve 15 Ocak 2020 tarihlerinde yapılmak istenen “halkı bilgilendirme toplantısı da yaptırılmadı. İstanbul’dan da katılımın olduğu protestolardaki başarıdan dolayı halk kararlılıklarını gösterdi.

Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından Melet Irmağı üzerine yapılması planlanan “14,98 MWm/14,20 MWe Melet Enerji Grubu Projesi (Hidroelektrik Santrali)” bilgilendirme toplantısı için ArıkmusaKöyü Köy Odası’nda 15 Ocak 2020 Çarşamba günü “Halkın Katılım Toplantısı düzenlemek için Arıkmusa Muhtarı, azaları, Kızılelma, Karacaören, Herközü, Yavşan, Güvenli, Beşpınar, Musalı, Yardere, Geldişer mahallelerinin muhtarları, İstanbul’dan giden dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, köy halkı ve HES’ten etkilenecek olan Ordu Mesudiye’ye bağlı köyler, Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül , siyasi parti yöneticileri ve duyarlı kişileri toplantı yerinin önünde toplandılar, ancak toplantı salonuna girmeyerek, “HES istemediklerini” belirttiler. Halkın toplantıya katılmadığı hakkında tutanak tutuldu.

Ortak kararlarla birliktelik sağlandı

Yaptırılmayan üç “halkı bilgilendirme toplantısı hakkında Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül şu bilgileri verdi: “Mesudiye’deki taş ocağı ve HES’lerle ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sitesindeki duyuruları öğrenince Ordu ve İstanbul’da bulunan Mesudiyelilere ve dernek yöneticilerine bilgi verdik. Önce İstanbul’da dernek yöneticileriyle toplantı yaptık. Taş ocağına ve HES’lere karşı olduklarını ve ne gerekiyorsa yapacaklarını dile getirdiler. İstanbul’dan Mesudiye’ye geldiler, orada da toplantılar yapıldı. Ortak karar “halkı bilgilendirme toplantısına” katılmayıp toplantının yapılamadığını belgelemekti. Halk bunu başardı. Birlikte olunduğunda başarılı olunacağı bir kez daha kanıtlandı. Mesudiyeliler daha önce yapılan HES’ler nedeniyle nelerle karşılacaklarını yaşayarak öğrendiler. Mesudiye’nin daha fazla zarar görmesini istemiyorlar. Ortak kararlarla birlikteliklerini sağladılar. Bundan sonra da birlikteliğimiz sürecek.” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-