Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Maydenim’im Atıkları Cevizdereye Karışıyor

Maydenim’im Atıkları Cevizdereye Karışıyor
26 Aralık 2019 - 0:22

Çevre Dernekleri, Cevizdere havzasındaki katliama ‘dur’ dedi.

Cevizdere bölgesindeki Maydenim Tekstil bünyesinde kot yıkama fabrikası açılmasına, mahalle halkından sonra Ünye Çevre ve İnsan Hakları Derneği de tepki gösterdi.

Dernek adına yapılan yazılı açıklama şöyle;

“Ordu Ünye ilçesi Cevizdere mevkiinde Maydenim Tekstile ait ilaçlı kot yıkama fabrikası bölgenin ekolojik yapısını bozacağı kesindir.

Cevizdere havzası birinci derecede tarım toprağı olarak kabul edilmiş, mahalle sakinlerinin yıllardır süren hukuk savaşı sonucunda, bu bölgeye düşünülen OSB kararı mahkemece durdurulmuştu. Bu alınan karar rağmen özel bir işletmenin hem toprağı hem de zengin su kaynaklarını tehdit edici faaliyetlerde bulunması insan sağlığını tehdit etmektedir.

Elimize geçen görüntüler ve bilgiler dahilinde fabrikanın atıklarının Cevizdere ırmağına karıştığı tespit edilmiştir, Ayrıca CED raporunun ise olmadığı bilinmektedir. Hukuken de tarım bölgesi olarak onaylanmış zengin yeraltı kaynakları bulunan, bu tabiata ve ırmağında bulunan yüzlerce balık çeşidine rağmen tehlike arz eden bu durumun gözardı edilmesi manidardır.

Çevre ve İnsan Hakları Derneği olarak istihdama yönelik işletmelere karşı değiliz. Ünye OSB’nin yeri bellidir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda da bu firmanın burada yer alması gerekirken almadığını tespit ettik. Böyle bir işletmeye uygun olacak yerin burası olduğu kanaatindeyiz. ÇED raporu olmadan bu fabrikaya nasıl izin verildiğinin dernek olarak takipçisi olacağız. Hukukçularımızda gerekli hukuki çalışmaları başlatmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Ünye Çevre ve İnsan Hakları Derneği”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-