Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MAYDENİM’DEN ÇEVRE DOSTUYUZ AÇIKLAMASI

MAYDENİM’DEN ÇEVRE DOSTUYUZ AÇIKLAMASI
30 Aralık 2019 - 22:26

Ünye’de 2014 yılından itibaren faaliyet gösteren Maydenim Tekstil San. ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından hizmete açılan kot ve konfeksiyon ürünleri yıkama fabrikası, fabrikanın çevresinde bulunan yerleşim alanlarında yaşayan insanları sağlık ve çevre yönünden tedirgin etmişti.

Mahalle sakinlerinin  şikayetleri ve endişelerini dile getirdiğimiz haberimiz de fabrika atıklarının Cevizdereye boşaltıldığı  ve zehir saçtığı iddia edilmişti. Aynı zamanda fabrikanın ÇED raporu olmadığını iddia eden  vatandaşlar konu ile ilgili hassasiyetlerini dile getirmişti.

Bizde tarafsız ve objektif yayın ilkemiz gereği taraflara söz hakkı vermeye devam ediyor,sözü May Denim Tekstil A.Ş.’nin Çevre Mühendisi Aykut Kaya veriyoruz.

ENDİŞELER YERSİZ,KAPIMIZ HERKESE AÇIK

Vatandaşların endişeleri ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Çevre Mühendisi Aykut Kaya, konuyla ilgili net bilgiler verdi.

Çevre mühendisi Kaya, vatandaşların endişelerinin farkında olduklarını fakat bu endişelerin yersiz olduğunu, ÇED raporu dahil ellerinde birçok belgenin bulunduğunu belirti. Fabrikanın gerek çevreye gerekse çalışanlara uygun şartlar taşıdığını, en son teknoloji ile hem üretim hem de çevre duyarlılığı içinde olduklarını söyleyen Çevre mühendisi Aykut Kaya, ”dedikodulara mahal vermeyelim .Akıllarında soru işareti olan vatandaşlarımızı fabrikaya bekliyoruz.Buyursunlar gelsinler misafirimiz olsunlar .Fabrikayı gezdirelim endişe duydukları konuları bizzat yerinde incelesinler, gönüllerini rahatlatarak gönderelim. ” dediler.

May Denim Tekstil A.Ş.’nin Çevre Mühendisi Aykut Kaya açıklamalarına şöyle devam etti.

İşletmenin ÇED Raporu Vardır

DNA Çevre İletmesi Firma sahibi ve aynı zamanda yetkili çevre mühendisiyim. Maydenim Tekstil A.Ş.’nin atık su arıtma tesislerini kurduk. Aynı zamanda işletmesini devam ediyoruz ve çevre yönetimini takip ediyoruz. Ben May Denim Tekstil’in kot ve konfeksiyon ürünleri yıkama fabrikası ile ilgili geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere cevap vermek istiyorum. O haberde ÇED belgesinin olmadığından bahsedilmişti. Kesinlikle böyle bir durum yoktur, işletmenin kurulumuna başlanmadan önce ÇED Raporu hazırlanmıştır. İşletmenin ÇED Raporu vardır ve kontrolleri sağlanmıştır.

Fabrika İçin Bütün İzin Belgeleri Alınmış ve Su Analizleri Yapılmıştır

Fabrikada oluşacak sulardan dolayı bir atık su tesisi hazırlanmış ve bu atık su arıtma tesisinin proje onayı da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilmiştir. 300 m3 gün olarak proje tasarlanmıştır ve beklenen su miktarı budur.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yine bir kontrol gerçekleştirilmiş ve uygunluk belgesi alınmıştır. Bu belgenin üzerine de geçici faaliyet belgesi olarak da tanımlanan ve çevre izni olarak da tanımlayabildiğimiz deşarj ve emisyon izin belgeleri alınmıştır. Ayrıca hem iznin alınmasından önce hem de izin alındıktan sonra Akredite Laboratuvarı tarafından atık su analizleri gerçekleştirilmiştir ve limiti 400 olan KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı) değeri 72 mg/L olarak çok iyi bir değer çıkmıştır. Bu değerlerde olmasının sebebi ise tesisin ileri bir arıtım gerçekleştirmek üzere tasarlanmış olmasıdır. Bunun sebebi de bu suyun %75 ile %95 arasını geri kazanmak istemekteyiz. Tesisin de bununla ilgili çalışmaları devam ediyor.

1 aylık süre içerisinde de geri kazanım sistemi tamamen aktif hale gelmiş olacaktır. Yani 300 m3’lük suyun 200-250 m3’lük değerini tesis kendi içerisinde çevirerek kullanacaktır.

Vatandaşların Endişelenmesine Gerek Yok

Çevre halkının bu tesis ile ilgili endişe etmesine gerek yoktur. Biz takip ettiğimiz gibi işletme yetkilileri de bu konularda çok hassas davranmaktadırlar. En ufak bir sorun olduğunda İstanbul’dan buraya gelmektedirler. Bu işletme ciddi bir işletmedir, bölgenin en çok istihdam sağlayan işletmesidir. İstihdam sağlıyor olması çevreyi kirleteceği anlamına gelmediğinin de bilincindedir. Uluslararası şirketlere ve firmalara ürün üretmektedir. Dolayısıyla ben bölge halkının gönlünün ferah olmasından yanayım. Eğer bir problemleri olduğunda işletmeye başvurabilirler ve akıllarındaki soru işaretlerini seve seve cevaplarız. Ayrıca tesisi görmek isteyen varsa her zaman kapımız açıktır, onlara tesisin nasıl çalıştığını anlatırız. Bölge halkının kafasında hiçbir soru işareti olmasın, eğer varsa da onlardan ricam işletmeye başvurmaları ve bize bu soruları sormaları yönündedir.”dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-