Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MARAL’DAN SERT AÇIKLAMALAR

MARAL’DAN SERT AÇIKLAMALAR
17 Temmuz 2020 - 16:21

Chp Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, yaklaşan kurultay ile ilgili basın açıklaması yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

Uzun zamandır CHP İlçe teşkilatından herhangi bir açıklama gelmezken, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı İsa Maral’ın sessizliğini bozarak bugün basın açıklaması yapması kamuoyunu şaşırttı.

Kamuoyunda Maral’ın açıklamaları “CHP sonunda muhalefet olduğunu hatırladı” şeklinde yorumlandı.

Basın toplantısında yaptığı açıklamada Çamlık ve fındık hakkında da konuşan Chp İlçe Başkanı İsa Maral açıklamasında şunları ifade etti;

“25-26 Temmuz tarihinde Ankara’da partimizin 37. Büyük kurultayı yapılacak. Kurultayda en üst yönetim organı ve genel başkanı seçilecek. Biz 37. Büyük kurultayı iktidardan önceki son Kurultay olarak görüyoruz. Bu Kurultay ile birlikte oluşturulacak kadrolar bundan sonraki iktidarın yöneticileri olarak da tescillenecekler. Covid-19 salgınının getirdiği sorumluluklar gereği bu Kurultay seyircisiz gerçekleşecek. Ben bu kongrenin başarılı ve CHP’ye yakışır bir şekilde olacağına inanıyorum.

Ünye’de Limanın konteyner Limanı olması, Tekkiraz Akkuş-Niksar yolunun gündemde tutulması ile ilgili basın son dönemde iktidarın yapması gereken şeyleri hatırlatma anlamında önemli bir işlev görüyor. Ünye’de Organize Sanayi Bölgesi, üniversite, Akkuş Niksar yolu ve limanın büyütülmesi 30 yıldır söylenen ve bir adım ileri gitmemiş olan yatırımlardır. Türkiye’de 18 yılda yapılmayan duble yol kalmadı, genişletilmeyen liman kalmadı, ilçelere kadar yapılmayan üniversite kampüsü kalmadı. Bu eksiklikler sadece burada var. Bu durum, iktidarın bu yatırımları gerçekleştirmeye niyetinin olmadığını gösteriyor.

-ÇAMLIK

Büyükşehir Belediye Başkanlığı, yap-işlet- devret modeliyle birilerine arsa rant alanı belirleme çalışmaları yapıyor. Bu anlamda çamlığı yeniden gündeme getirdiler. Çamlık deyince Ünye’de herkesin kalbinin topladığını görüyoruz. Çamlık konusunda Ünyelilerin tereddüt etmesinin birçok anlamı var. Bunların birinciai AKP belediyeciliğinin Ünye’de daha önce yaptıkları ile ilgili olan korkular. Ünye’de kamu alanları hızla birilerine peşkeş çekildi. Bunların başında Ünye’deki Alışveriş Merkezi geliyor. Şu anda Çamlık bölgesi ziyan edilecek bir konumda.

Son yapılan yerel seçimlerden sonra yüreğimize biraz su serpen bir davranış olmuştu. Belediyenin yetkilileri siyasi partilerin ilçe başkanlarını, Ünye’nin kanaat önderlerini ve oda başkanlarına toplayarak Çamlık ile ilgili bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığının bu işlerden sorumlu şehir plancısı da vardı. Toplantıda konu ile ilgili önce kendi görüşlerini anlattılar, sonra bizlerin görüşlerimizi sordular. Kendilerinin düşünceleri, küçük bir çay ocağı-restoran şeklinde bir yapının olacağı, ağaçların kesilmeyerek gençleştirilecegi ve kesinlikle beton dökülmeyeceği yönündeydi. Genel olarak da çamlığın dokusunun bozulmayacağı şeklinde güvence verildi.

Toplantıda benim sorumun üzerine Sayın Hüseyin Tavlı bana şunu söyledi ” Buraya betonlu bir yapı değil de ahşaptan ve taştan bir çay ocağı yapılacak başka da bir şey yapılmayacak” dedi. Koskoca 70 yaşında ODTÜ mezunu ve bakanlık yapmış biri kendisini düşürüyor. Bundan sonra kendisini belirli değerlerle anılması gereken bir insan orada birileri için arsa arayışındaysa bu beledeyicelik bitmiş demektir. Diyor ki ” Buraya bakanlık olarak maddi durumu iyi olan birine verelim çay ocağı yapsın” eğer oraya doğa dengesini ve yapısını bozmayacak bir bina yapılacaksa Ünye Belediyesinin bütçesi yeter. Eğer buraya bir çay ocağı yapılacak ve oradan para gelicek diye düşünüyorsa bu kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir onaydır.

Çamlığı bozacak bir yapı yapılırsa Ünye’linin buna karşı çıkacağını biliyorum. Ancak son zamanlarda Ünyeli de “lanet olsun bunlarla mı uğraşacağız” kaygısı oluşmaya başlıyor. O kapasitede bir insanın Ünye’yi eğitim ve ekonomi yönünden kazandırmasını isterdim. Ünye’yi turizme kazandırmak istiyorsak doğallığını kaybetmemesi gerekmektedir.

-FINDIK

Fındık fiyatları ile ilgili çeşitli açıklamalar görüyoruz. CHP Milletvekilimiz Mustafa Adıgüzel tarafından Mecliste ve Genel Başkanın grup toplantısında, fındık ile ilgili projemizi dile getirdi. CHP’nin fındık ile ilgili çok güzel bir çalışması var. Eğer bu çalışma uygulamaya geçmiş olsa 24 ve 25 TL’ nin aşağısına geçmeyecektir. Fındıkla ilgili olan açıklamalarda üretici konuşmuyor.

Rekoltenin ne olduğu önemli değildir. Son 10 yıllık rekoltelerin hepsini toplasan ortalamasını alsan bu 400 bin tonun üzerine geçmiyor ve 400 bin ton da Türkiye’nin tüketebileceği bir miktar. Burada yapılması gereken şey belli, devlet bu işe müdahil olacak ve fındık fazla olduğu zaman 150-200 bin ton devlet eliyle satın alınacak. Bu şekilde hem Fındık daha pahalıya satılır hem de Türkiye’ye daha güzel para girişi olur, üretici de bu işte rahat eder.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-