Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MADEN ARAMAYA HAYIR AÇIKLAMASI

MADEN ARAMAYA HAYIR AÇIKLAMASI
12 Eylül 2020 - 0:01

Mesudiye, Ordu ve Türkiye Kamuoyuna Basın Açıklaması

Aşağıda imzaları bulunan bizler; Ordu Mesudiye yöresi insanlarına hizmet etmekte olup, yaklaşık 320 bin insanımızı,sivil toplum kuruluşlarınıve basınını bünyesinde toplayan; Mesudiyeliler Derneği, Mesudiye Dernekler Federasyonu, Mesudiyeliler Vakfı, Mesudiye Geliştirme Vakfı, İstanbul Mesudiye Spor Kulübü, Mesudiye Çevre Derneği, Ordu-Mesudiye Gazetesi olarak;

17 Eylül 2020 tarihinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nce Ordu ve Mesudiye’de yapılacak 9 adet maden arama ruhsat ihalesinin, maden sahalarında yaşayan insanlara bilgi verilmeden, görüş ve onayları alınmadangerçekleştiriliyor olmasının TC. Anayasası’nın ilgili hükümlerine aykırı olması nedeniyle, bu ihalenin yapılmaması için ortak hareket edeceğimizi, yasalarımıza ve yönetmeliklere uymak, milli değerlerimize saygı göstermek koşuluyla mücadele sürdüreceğimizi Mesudiye, Ordu ve Türkiye kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 Mesudiye, M.Ö 2 bin yıllarında faaliyet gösteren Hitit Devleti’nden beri tarih sahnesinde varolan, Ordu ve Karadeniz’in Türkleşmesini sağlayan Hacıemiroğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış, 1858’den beri ise ilçe hüviyetine sahip, önemi hiç azalmayan, Türkiye’nin tabiatını bozulmadan koruyabilmiş ender yerleşim yerlerinin başında gelmektedir.

Yeraltı zenginliklerimizin ortaya çıkarılması, memleketimizin milli ekonomisine kazandırılması, bizlerin de samimi olarak istediği bir durumdur. 

Ancak İhaleye çıkarılacak alanlarda hangi maden kaynaklarının işletileceği, hangi yöntemlerle ayrıştırılacağıbelirtilmemiştir.Özellikle ekolojik çevreyesaygılı yöntem kullanılmadan,insan vebitki örtüsünü talan edecek, siyanür  veya patlatma gibi yöntemlerle yapılacak maden çıkarılması bizleri kaygılandırıyor.

Türkiye’nin en bakir yaylaları Mesudiye’dedir. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Mesudiye ilçesini projeler geliştirmek üzere doğal tarım ve hayvancılık merkezi olarak ilan etmiştir.Doğa ve yayla turizm cenneti olabilecek bölge coğrafyasının birkaç kişi veya firmanın zenginleşmesi için talan edilmesine ve yaşanılamaz hale getirilmesine; temsil ettiğimiz kurumlar ve 320 bin kişilik kitle adına sessiz kalmamız söz konusu olamaz.

Fatsa’da altın arama için açılan sahanın Fatsa’ya ve Fatsalılara daha şimdiden ne kadar zarar verdiği örneği önümüzde dururken; HES’ler ve taş ocaklarından sonra şimdi de Maden Ocaklarının Mesudiye’de Açılması Demek;

       Mesudiye’de orman alanlarının bitmesi demek,     

       Mesudiye’de tarım arazilerinin ve tarımın bitmesi demek,

       Mesudiye’de hayvancılığın bitmesi demek,

       Mesudiye’de suların derelerin kirlenmesi zehirlenmesi demek,

       Mesudiye’de havanın kirlenmesi ve yaşanılamaz hale gelmesi demek,

       Mesudiye’de doğal yaşamın bitmesi demek,

       Kısacası Mesudiye’nin ve Mesudiyelinin yaşamının altüst edilmesi demek,Gurbette ve Mesudiye’de yaşayan Mesudiyelilerin ve tüm hayallerinin bitmesi demek.

Tüm bu nedenlerden sadece bir tanesi bile karşı olmamız için yeterli iken,aşağıda imzaları olan bizler, kendimiz ve kurumlarımız adına yetkili olarak Mesudiye coğrafyasının maden aramaları nedeniyle talan edilmesine karşı olduğumuzu, Mesudiye, Ordu ve tüm Türkiye kamuoyu ile paylaşıyoruz.                                                                                                    12.09.2020

Saygılarımızla.

MESUDİYELİLER DERNEĞİ           MESUDİYE DERNEKLER FEDERASYONU

    Özat ÖZSOY (Başkan)   Adnan YILMAZ (Başkan)

MESUDİYELİLER VAKFI                                        MESUDİYE GELİŞTİRME VAKFI

 Halil ÇAKIR (Başkan)    Mehmet Ali ŞENGÖNÜL (Başkan)

İSTANBUL MESUDİYE SPOR KULÜBÜ                         MESUDİYE ÇEVRE DERNEĞİ

    Yüksel ŞENER (Başkan)   Merdan ÖZER (Başkan)

ORDU-MESUDİYE GAZETESİ

Sefai UZUNYURT (İmtiyaz Sahibi)

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-