Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Maaşı Az Bulan İşçiler Greve Başladı

Maaşı Az Bulan İşçiler Greve Başladı
21 Ağustos 2019 - 12:28

Türkiye Maden İşçileri Sendikasına bağlı yaklaşık 53 fabrika çalışanı maaşlarının yeterli olmamasından dolayı Ünye’de greve başladı. İlçede Sıvomatik Madencilik firmasında çalışan sendikaya bağlı işçiler son zamanda aldıkları maaşları yeterli bulamayarak grev kararı aldı. Grevin ilk gününde fabrika önünde toplanan çalışanlar maaşlarının asgari ücret üzerinde olmasını istedi.

Grevle ilgili açıklama yapan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Şube Başkanı Zekeriya Gültekin,” Türkiye Maden İşçileri Sendikası uzun süredir Sıvamatik Madencilikle yasal bir toplu sözleşme yürütüyordu. Yine bu yasa süre içerisinde bir anlaşma sağlanamadığı için bu işletmede grev kararı almak zorunda kaldık. Zaten bu yasal sürelerinde bir uzlaşma olabilir ümidiyle son güne kadar gelinmiş oldu. Ve bu günde bizim burada greve çıkmamızın son günüydü. Bu günkü eylem sendikayla iş veren arasında olup sözleşmelerle ilgili bir mutabakat sağlanamadığı için bu gün itibarıyla ilk gün olarak greve başlamış bulunduk “dedi.

Gültekin,” İstediğimiz zam işletmeye uygundur”

Yıllardır aynı işletmede asgari ücret seviyesinde yapılan zamlar alındığını ifade eden Gültekin,”Şu an bir yaklaşık 10 yıldır bu işletmede örgütlüyüz. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Türkiye genelinde 30 bin üyeli bir sendikadır. Burada sendikanın talepleri ne olacağını söylemek istersek günümüz şartlarına uygun ve afaki olmayan bazı ücret taleplerimiz var. Bu taleplerimiz Türkiye’nin ve işletmenin taleplerine uygun ücretlerdir. Bu talebimiz asgari ücretin biraz daha üzerinde olan taleplerdir ve bir anlaşma sağlanamadı. Bir takım sosyal haklarla birlikte paket halinde yürütülen bu görüşmede, bazı noktalarda bir iyileşme sağlanmış olsa da ana ücretler noktasında bir anlaşmaya varamadık” diye konuştu.

“Bir dayatmanın sonucunda grev kararı aldık”

İstenilen ücretlerin verilmemesi ve dayatmalarla çalıştırıldığını ifade eden Zekeriya Gültekin,”Diğer açıdan yani işletmenin açısından bakarsak bu işletme son yıllarda gelişen büyüyen kendi bulunduğu şartları iki, üç kat arttırmıştır. Ürettiği ham madde itibarıyla pazar sorunu olmayan karlılık oranı yüksek bir işletmedir. Ama biz yaklaşık 10 yıldır hemen hemen aynı sayıdaki elemanlarla bu üretim artışlarını gerçekleştirdik. Ama buradaki basit ve azami olan taleplerimizin karşılanmaması bizim hem ekonomik sıkıntılara düşmemize sebep oluyor hem de onurumuza dokunuyor. Buradaki grevin temel nedeni sadece ücretler değildir. Yani buradaki yönetim anlayışı ve insanlara bakış açısının bir dayatmanın sonucunda bu grev başlamak zorunda kaldı. Burada 53 tane sendika üyesi çalışanlarımız var. Bizim son dakikaya kadar görüşmelerimiz sürdü ancak anlaşma sağlayamadık. Zaten grevden onlarında haberi var” diyerek sözlerini tamamladı.
İşletme yetkililerinden ise yapılan grevle alakalı henüz bir cevap gelmedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-