Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

LİSELERDE UZAKTAN SINAVLARLA NOT VERİLEBİLECEK

LİSELERDE UZAKTAN SINAVLARLA NOT VERİLEBİLECEK
05 Eylül 2020 - 13:23

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklikle birlikte, sınavların e-sınav ve benzeri uzaktan ölçme değerlendirme araçları ile yapılabileceği bildirildi. Proje okulların kurulması ile ilgili düzenlemelerin de yer aldığı değişiklikle birlikte, merkezi sınavla öğrenci alan liselerde hazırlık sınıfı ve seçmeli derslerin açılması kolaylaştırıldı.


Değişiklikle birlikte, yazılı ve uygulamalı sınavların yanı sıra, e-sınavlar ile performans çalışması, proje, ürün veya e-portfolyo dosyası gibi çalışmalar da ölçme araçları arasına alınarak uzaktan eğitim kapsamında yapılacak ölçme ve değerlendirme araçları yönetmeliğe girdi. Değişikliğe göre, öğrencilere resmi tatil günlerinde puanla değerlendirilen ödev verilemeyecek. Değişiklikle, stajını tamamlayamayan öğrencinin okul birincisi olmasını engelleyen ibare, yürürlükten kaldırıldı. 10 öğrencinin talebi ile yabancı dilde matematik ve fen sınıfı açılabilecek. Yeteneğe bağlı seçimlik derslerde 10 öğrencinin talep etmesi şartı aranmayacak, mesleki seçmeli derslerin açılabilmesi için 8 öğrencinin talebi yeterli olacak.


Sorumluluk sınavlarında sınıf kontenjanları “genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi durumlarda” Bakanlıkça veya il/ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararlarına istinaden mülki idare amirliklerince yeniden belirlenebilecek. Ayrıca sorumluluk sınavlarında, başarı notu 50 olarak belirlendi.


Yönetmelik değişikliği ile doğal afet, salgın hastalık gibi olağanüstü hallerde, öğretmenlerin yaz tatillerinde de görevlendirilmesinin önü açıldı.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-