Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KURUL UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRECEK

KURUL UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRECEK
05 Ocak 2021 - 1:10

Kurul Kalesi kazı çalışmalarını değerlendiren Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “İnşallah önümüzdeki günlerde Kurul Kalesi, UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne girecek. Böylece Kurul Kalesi daha cazip hale gelecek.” dedi.

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, yaptığı açıklamada, Altınordu ilçesine bağlı Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Ordu Kurul Kalesi’nin, Doğu Karadeniz’in arkeolojik ve bilimsel anlamda ilk kazı alanı olduğunu söyledi. Kalede 2010 yılında başlayan kazıların, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu ile Ordu Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle devam ettiğini belirten Toparlak, karşılarına çıkan mimari yapı açıldıkça içerisinden çok önemli eserlerin alınmaya başlandığını vurguladı.

Toparlak, 2016 yılındaki kazı sırasında yaklaşık bir metre boyunda mermerden yapılmış Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğunu anımsatarak “Sürdürülen çalışmalar neticesinde Kibele’nin partner parçaları da bulundu. Bu kale aynı zamanda askeri alan olarak da kullanılmış. Döneme ait savaş malzemeleri ve sikkeler bulduk. Bunlar üzerinden bölgenin, özellikle kalenin tarihi kodlamasına ulaştık. Bu manada kalenin 2 bin 300 yıllık tarihi olduğunu tespit ettik.” dedi.

Toparlak, alandan alınan kültür varlıklarının hepsini Ordu Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesine taşıdıklarını dile getirerek “Şu an da bir kısmı envanter, bir kısmı da etüt edilmek üzere temizlik işlemleri yapılıyor. Envantere geçecek eserlerin hepsi müzenin teşhir salonuna geçirilecek.” ifadelerini kullandı.

‘DAHA ÖNEMLİ ESERLERİN GELEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’

Toparlak, kış döneminde çalışma alanlarının branda ile örtülerek kapalı alan oluşturulduğunu, hava koşullarına bakılmaksızın çalışmalara ara vermeden devam etmeyi planladıkları bilgisini paylaştı.

Arkeolojik kazının tarihi açıdan öneme sahip olduğunu da vurgulayan Toparlak, şu değerlendirmede bulundu: “Burası, Karadeniz’de arkeolojik anlamda çok önemli bir merkez haline geldi. İnşallah önümüzdeki günlerde Kurul Kalesi, UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne girecek. Bu anlamda daha cazip hale gelecek. Böyle olunca Ordu ve Karadeniz Bölgesi’nde, çok önemli bir destinasyon ortaya çıkmış olacak. Kazılar uzun yıllar devam edecek çünkü oradan hem dinsel hem arkeolojik anlamda çok daha önemli eserlerin gelebileceğini düşünüyoruz.”

Toparlak, Ordu Kurul Kalesi’nin UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınması için çalışma başlatıldığını, listeye girilmesi halinde kalenin marka değerinin daha da yükseleceğini sözlerine ekledi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-