Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Kumaş,” Karadeniz’in yeşil altını ekonomiyi bölgede canlandırıyor”

Kumaş,” Karadeniz’in yeşil altını ekonomiyi bölgede canlandırıyor”
21 Ocak 2020 - 17:49

Ünye Kuyumcular Birliği Başkanı Nuri Kumaş, 2020 yılının ekonomik olarak iyi bir yıl olacağını ifade etti. Kumaş, Karadeniz’in yeşil altını diye tabir edilen fındığın ilçe ekonomisine katkı sunduğunu belirterek 2020 yılında üreticilerin ve yatırımcıların rahat bir yıl geçireceğini söyledi.

Kuyumcular olarak ilçede ekonomiye katkı sağlamak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Kumaş,” 2019 yılında fındık üreticilerimiz ve gerekse vatandaşlarımız 2020 yılından daha beklentili ve yatırım amaçlı olarak da altını tercih edebileceklerini söyledi.

Kumaş” Yerli Otomobilin İlçede İlk Taliplisiyim”

Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG’un çıkmasının ardından ilçede ilk taliplilerinden birisi olduğunu ifade eden Kumaş,” Türkiye’miz şu ilk yerli otomobilini çıkardı. Bizlerde Ünye’de Kuyumcular Birliği olarak yerli otomobilimize talibiz. Tabi bu diğer markalardan bizi yerli markalara yönlendirecektir. Ülkemizin şu anki durumuna baktığımızda ekonomik olarak yeni yılın bir canlanma olduğunu söyleyebiliriz. Yerli üretimle beraber paramızda ülkemiz içerisinde kalacaktır” dedi.

“Karadeniz’in Yeşil Altını Ekonomiyi Bölgede Canlandırıyor”

Karadeniz genelinde fındığın yeşil altın olarak görüldüğünü ve ekonomiyi ayakta tutan bir geçim kaynağı olduğunu söyleyen Kumaş,” Her yıl üreticilerimiz fındığını satmasının ardından yatırım amaçlı bir yerlere yöneliyor. Bu altın yada farklı yatırımlar olabilir. Faizin yüksek olduğu dönemlerde insanlar komşularından emanet altın alarak kendilerini götürmeye çalıştılar. Bizlerde birer fındık üreticisi olduğumuz için genellikle üretimin olduğu zamanlarda hareketlenme oluyor. Tabi yeni yılla beraber bu hareketlenmeler daha da artacağını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Faizlerin Düşmesi 2020 Yılını Hareketlendirecek”

Bankaların faizlerinin indirilmesinin de ekonomiyi canlandıracağını ifade eden Kumaş,” Bu gün bazı bankalarımız faizlerini indirdi. Bakıldığında bu ekonomiyi ciddi anlamda etkiliyor. Vatandaşlarımız bankalara olan bağımlılığından kurtularak yatırımlara yöneliyor. Buda piyasayı hareketlendiriyor. Yeşil altın dediğimiz fındıkta değerini bulunca insanlar rahatlıkla borçlarını ödüyorlar” diye konuştu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-