Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KÜÇÜK BALABAN DOĞAYLA BULUŞTURULDU.

KÜÇÜK BALABAN DOĞAYLA BULUŞTURULDU.
22 Mayıs 2020 - 15:25

Ordu’nun Ünye ilçesinde duyarlı öğrenci Mert Tiryaki Çınarlık Mahallesi Güdükkuyu Sokakdaki evinin bahçesinde hareket kısıtlı ve uçamayan bir kuş buldu. Aç ve susuz olduğunu düşünerek ona su ve yiyecek verdi. Bir gün süre ile evinde bir kutuda koruma altına aldı. Daha sonra durumu Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11.Bölge, Ordu Şube Müdürlüğü ,Ünye Şefi Saygın Yıldırım a ihbar etti

Türünün halk dilinde Cüce balıkçıl Küçük Balaban (Ixobrychus minutus) olduğu belirlenen kuş Doğa Koruma Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım tarafından ilçede hizmet veren Özel Deva Veteriner Kliniğine götürüldü. Veteriner Hekim Hüseyin Bozkurt tarafından muayenesi yapılan balaban kuşunun ; kanatlarında ve ayaklarında herhangi bir sorun olmadığı, uçma yeteneğine sahip olduğu tespit edildi. Göç ederken bitkin düştüğü kanısına varıldı.

Yaklaşık 3 saniyede bir duyulan tek heceli bir havlama şeklinde ilginç bir ötüşü olan balaban kuşu daha sonra Ünye Şefi Saygın Yıldırım Tarafından Ordunun Ünye İlçesi SahilKöy Mevkiinde Bulunan Habitatına ( Yaşam Alanına ) uygun Atmaca Deresinin Kenarındaki sazlık alanda tekrar doğayla buluşturuldu.

Yetkilerden alınan bilgilere göre :

Afrika, orta ve güney Avrupa, batı ve güney Asya ve Avustralya’da yayılış gösteren ve göçmen tür olan Küçük Balabanlar yoğun bitki örtüsü bulunan bataklıklarda ve tatlısu kenarlarında sazlık ve çalılıklarda yuvalanırlar. Çoğu zaman saklanır, dev bir kamışçın gibi sazlara tırmanırlar.Bir tehlike anında sazların arasından usulca uzaklaşmaya bakar, bu arada dikey sapları ayaklarıyla kavrar ve usta bir akrobat gibi sallanarak sazdan saza geçerler. Oldukça yaygın bir yaz göçmeni ve geçiş sırasında uğrayanlardandır. Balaban kuşlarının geçişi Mayıs ayının ilk yarısında gerçekleşir ve geçiş en azından ayın sonuna kadar devam eder. Üreme bölgesine asıl gelişleri Mayıs başındadır. Dogadaki bir çok canlı gibi, küçük balaban kuşlarının da geleceği risk altındadır. Üreme bölgesi olan birçok Avrupa ülkesinde yok denecek kadar azalmıştır. İlginç bir ötüş sekli olan küçük balabanların ötüşü yaklaşık 3 saniyede bir duyulan tek heceli bir havlama şeklindedir..

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-