Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KRİTİK HAFTAYA GİRDİK

KRİTİK HAFTAYA GİRDİK
30 Mart 2020 - 2:27

Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi doktorlarından Klinik Biyokimya Uzmanı Dr.Ali Coşkun, herkesin korkulu rüyası olan koronavirüs ile alkalı kritik haftaya girdik dedi


Dr.Ali Coşkum koronavirüs hakkında şu açıklamayı yaptı;
Bu gün itibariyle vaka artış hızımız % 18’lerdedir ( 9982 test sayısına karşılık 1815 hasta pozitif çıktı bugün ). Bu daha 1 hafta önce %8’lerde, 2 gün önce ise %16’larda idi. Aniden % 18’lere çıktı. Bu bulaştırıcılık hızıdır. Bu hız an itibariyle yüksektir. İşte evde durursak bu hız artmayacak aksine geri düşecektir. En önemli kazanç da bu olacaktır.


Bu gün itibariyle Ölüm hızımız ise bu hastalıktan %1.4’lerdedir ( Toplam vaka sayısı olan 9217’ye karşı 131 ölüm ). Ölüm hızı : İtalya’da % 10.8, İspanya’da % 8’lerde, İran’da % 7 civarında, Fransa’da ve İngiltere’de % 6’larda, Çin’de ölüm oranı % 4’lerde, Amerika’da ölüm oranı %1.7, Almanya’da ise % 0.7’lerdedir.Bu gün itibariyle bu hastalıktan yoğun bakım hizmetine ihtiyaç duyma oranı bizim Ülkemizde % 6 civarındadır ( toplam 9217 pozitifli vakadan 568 kişi yoğun bakıma ihtiyaç duyuyor ). Bu yoğun bakım hastalarının da yarıdan fazlası ( 394) maalesef entübe yani yapay solunum makinasına bağlı kritik durumdadır .


İşte EVDE KAL dememizin nedeni bu tabloyu tersine çevirmek içindir. Bu gün sokaklar geçen haftanın aksine boştu. Bu çok sevindirici. İşte bu nedenle cephede yeni bir şeyler var diyorum. Vatandaşımız işin önemini kavradı ve gereğini yapacaktır diyorum. İşte bu nedenle gelecek güzel ve sağlıklı olacaktır diyorum.


Eğer bu önümüzdeki ( 30 mart – 5 nisan ) haftayı da evde önlemler alarak ve kalarak geçirisek, önce bulaştırıcılık hızı olan % 18’de düşme olacaktır. Yeni vakalar azalacaktır. Bu durum ikinci ( 6-12 Nisan ) ve üçüncü hafta ( 13-19 Nisan ) istatistiklere olumlu yansıyacak, ölüm hızını da azaltacaktır.

Fakat istatistiki olarak ölüm hızı hemen azalamayacaktır, çünkü önceki haftalarda yoğun bakım tedavisine cevap veremeyen hastalardan var ise vefat edenler de bu istatistiğin hemen azalmasına mani olacaktır. Ama gidişat iyi olacak ve özellikle üçüncü hafta ve sonrasında ( 20 Nisan sonrası ) eminim ki ölüm hızı da sıfıra yaklaşacaktır.


Tabi bu olasılıkların gerçekleşebilmesi için ilk şart olan ‘’ evde kal ‘’ şartı halkımız tarafından kusursuzca yerine getirilmeli ve sürdürülebilmelidir.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-