Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Kızılay Ünye’deki Bağışçılarına Madalyalarını Takdim Etti

Kızılay Ünye’deki Bağışçılarına Madalyalarını Takdim Etti
07 Ağustos 2019 - 12:28

Türk Kızılay Ünye Şube Başkanlığının düzenlemiş olduğu tören ile gönüllü kan bağışçılarına madalya takdimi gerçekleşti.

Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen madalya töreninde, Türk Kızılay’ı için gönüllü ve düzenli kan veren vatandaşlara bronz, gümüş ve altın madalyalar takdim edildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten protokol konuşmalarının ardından madalya almaya hak kazanan bağışçılara madalyaları takdim edildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Türk Kızılay’ı Orta Karadeniz Bölge Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım: “Ülkemizde her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç oluyor. Bizler kimin ne zaman kana ihtiyacı olduğunu bilemiyoruz ancak her daim kana ihtiyaç oluyor. İhtiyaç olan bu kanın tek tedarik yolu da kan verecek bağışçılardır. Eğer gönüllü ve düzenli kan bağışçıları olmazsa sağlık kuruluşlarında tedavi gören insanların ihtiyaçları da karşılanamayacaktır. Bu vesileyle yıllardır hiçbir karşılık beklemeden kan bağışlayan bağışçılarımız buradalar. Ben kan bağışçılarımıza kurtardıkları hayatlar adına çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Bu törenin Ünye’de ilk olduğunu belirten Türk Kızılay’ı Ünye Şube Başkanı İsmet Küçükoğlu konuşmasında: “Ünye’de Kızılay’ı 6 ay önce kurduk ve yeni ekip arkadaşlarımızla birlikte inanılmaz bir tempoyla çalışmaya başladık. Giysi, gıda, burs gibi yardımlar yaparak hızla çalıştık ve devam ettiriyoruz. Bugün burada düzenlenen madalya töreni Ünye’de bir ilktir. Bugüne kadar madalya törenleri Ordu’da oluyordu. Bu işi Ünye’de ilk defa yapmanın da gururunu yaşıyoruz. Bundan sonra da yapacağımız çok işimiz vardır. Hemşehrilerimize de Kızılay’a destek verdiğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ünye’de bütün ihtiyaç sahibi kim varsa ne zaman başı darda kalırsa biz yardımcı olmaya hazırız.”dedi.

Ülke genelindeki kan ihtiyacının %96’sı Türk Kızılay’ı tarafından karşılandığını ve faaliyetlerinin artarak devam ettiğini belirten Türk Kızılay’ı Genel Merkez Denetim Kurulu Raportörü Erdoğan Kısacık konuşmasında: “Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Bu da düzenli ve gönüllü kan bağışlarıyla mümkündür. Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün 2005 yılında başladığı güvenli kan temini programı ile yıllara göre alınan kan bağış sayıları düzenli artış göstermektedir. 2018 yılı sonu itibariyle toplanan kan bağış sayısı 2 milyon 571 bin 482 ünite olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında ise hedefimiz 2 milyon 705 bin 500 ünite olarak belirlenmiştir. 2019 yılı itibariyle ülkemizde 63 ilde toplam 18 bölge kan merkezi, 68 kan bağış merkezi, 60 sabit kan alma birimi ve günlük ortalama 155 gezici ekip olmak üzere toplam 300 noktadaki kan bağış faaliyetlerini 3500 personel ve 746 araçlık filomuz ile yürütmekteyiz. 2019 yılında 30 Temmuz tarihine kadar olan zaman diliminde ülke genelindeki kan ihtiyacının %96’sı Türk Kızılay’ı tarafından karşılanmıştır. Kök hücresi çalışmaları da başlamış olup bugüne kadar toplam 601 bin 203 kök hücre bağışçısı kazanılmıştır. Türk Kızılay’ı 151. yılına siz değerli bağışçılar sayesinde gelmiştir ve bundan sonra da nice yüzyıllara kadar hizmet verecektir. Bu anlamda Kızılay’a emek veren ve destek olan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Ünye’nin, Kızılay’ın bu anlamlı hizmetine çok güzel destek verdiğini ifade eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı konuşmasında: “Kızılay, Dünya’nın neresinde bir afet, deprem, felaket varsa orada mağdurların yanında olan ve aynı zamanda insanımızın sağlığı için en önemli nokta olan kanda da aynı hassasiyeti göstermektedir. Kan noktasında siz bağışçılar sayesinde kan ihtiyacının giderilmesi gayretini göstermektedir. Ünye olarak Kızılay’ın bu anlamlı hizmetinde her zaman destekçisi olduğunuz ve bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bu anlamlı günün devamını temenni ediyorum.”dedi.

Düzenlenen bu törenden dolayı büyük gurur duyduğunu ifade eden Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney konuşmasında: “Bugün çok güzel bir vesileyle bir aradayız ve çok büyük bir gurur yaşıyoruz. 2018 yılının sonunda Ünye, hem nispi hem de mutlak olarak Ordu ilinde açık olarak birinci olmuştur ve bu gururu yaşamakta haklıdır. Bu çalışmalar hep beraber gönül birliği içerisinde yapıldı. Okullarımız, Emniyet Teşkilatımız, Diyanetimiz ve bir çok kurumumuz bu konuya destek verdi ve Ünyeli hemşehrilerimiz kanını vatandaşı için kanını seve seve bağışladı. Türk Kızılay’ı da bugün burada vefa göstererek minnet duygularını sizlere madalyalar vererek göstermektedir. Ben Türk Kızılay’ına kuruluşundan bugüne kadar destek olan herkese teşekkür ediyorum. Daha bir çok güzel hizmetlere vesile olması temennisiyle hem Türk Kızılay’ına hem de siz değerli bağışçılarımıza saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-