Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“KISIRLAŞTIR- AŞILAT –YAŞAT”

“KISIRLAŞTIR- AŞILAT –YAŞAT”
19 Ekim 2019 - 18:29

Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Sevindik DİKTEPE DEMİR ve Ünye Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Vural YILDIRIM, Ünye Hayvan Barınağının mevcut durumu ve ileriki zamanlarda verecekleri hizmet ile ilgili bilgi almak ve teknik bir inceleme yapmak üzere Sahilköy Köyü’ndeki barınağı ziyaret etti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Hayvan Barınağı hakkında Ünye Kent Konseyi Başkanı Sevindik DİKTEPE DEMİR şu açıklamayı yaptı;

-KISIRLAŞTIR- AŞILAT –YAŞAT-

“Sokak hayvanları kontrolsüz şekilde üredikleri için kendi nüfuslarını çoğaltarak, şehirlerdeki hayvan popülasyonunu artırmaktadır. Dolayısı ile bu artış hayvanların yiyecek bulma, hayatta kalma mücadeleleri ve kötü yaşam koşulları nedeniyle sokaklarda tehlike unsuru oluşturarak, çevre ve insanların güvenliği için kaygı ve endişelere neden olmaktadır. Yaşamın tüm canlıların hakkı olduğu gerçeğiyle biz insanlar, hayvanların doğal yaşam hakkını yok etmeden onlara sahip çıkmalı ve korumalıyız.

Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerimiz ve Ünye Belediyesi İmar ve Şehircilik Müd. Vural YILDIRIM ile birlikte Ünye Hayvan Barınağının mevcut durumu ve ileriki zamanlarda verecekleri hizmet ile ilgili bilgi almak ve teknik bir inceleme yapmak üzere Sahilköy Köyü’ndeki barınağa ziyarette bulunduk. Ordu Büyükşehir Belediyesi saha ekibi personellerinden, Ünye Hayvan Barınağının yaklaşık 1 buçuk ay önce kurulmaya başlandığı ve  bazı eksiklerin tespit edilerek imalatın devam ettiği bilgisini aldık. Çevreden gelen yoğun şikayetler üzerine ilk etapta Ünye – Akçay çöplüğündeki sağlıksız koşullarda yaşamaya çalışan, çoğu uyuz ve hastalıklı olan köpekler çöplükten toplanarak Ünye Barınağına getirilmiştir. Köpeklerin tedavileri, kısırlaştırılmaları ve küpelenerek işaretlenmeleri  Altınordu Geçici Hayvan Barınağı ve rehabilitasyon merkezinde devam etmektedir.

Ordu  Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı  Veteriner  Hizmetleri  Şube  Müd Mürsel ŞAHİN’ den Ünye Hayvan Barınağı ile ilgili daha detaylı bilgileri aldık; barınak yerleşkesinin fiziki şartlarının daha elverişli hale gelmesi için, barınağın iç temizliği tamamlanarak, hayvanların kaçma ihtimallerine karşın tel örgüler 80 cm daha yükseltilecektir. Ünye Hayvan Barınağında 150 civarında köpek koruma altında olup yavrular anneleri ile Altınordu Geçici Hayvan Barınağına nakledilerek kısırlaştırma ve tedavi işlemleri yapılacaktır. Yavrular biraz daha büyüdükten sonra sahiplendirilecek, sahiplendirilemeyen yavrular belli bir süre sonra doğal yaşama geri salınacaklar. Hayvanlara kuru mama ve su belli bir yemleme düzeni ile barınaklarda verilmektedir. Ayrıca saha ekipleri için, içerisinde duşu olan genel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir konteynırın siparişi verilmiş olup yerleşim alanının hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Saha ekipleri Ünye ve Ordu arasındaki 19 ilçeye; 2 adet sokak hayvanları nakil aracı, her aracın 1 şoför ve 4 personeli ile ihbarlara mesailerinin haricinde 24 saat hizmet vermektedir. İlçelerden gelen yaralanma vakaları veya saldırı ihbarları üzerine olay yerine giden saha ekipleri yaralı hayvanları tedavi için alıp Ordu’daki rehabilitasyon merkezine nakilini yapmaktadırlar. Bakımevine Getirilen hayvanların, kuduz ve uyuz aşıları yapılıp belli periyodlarda takip edilmekte tedavileri yapılan tüm hayvanlar, mikro-chip ile kimliklendirilerek kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca sokak hayvanlarının nüfusunu dengelemek için, düzenli kısırlaştırma yapılarak üremeleri kontrol alınmaktadır. Ünye Barınağına geri gönderilen hayvanlar şehirdeki hayvan popülayonu tolere edildikten sonra doğaya salınacaklardır.

Ordu geneli olarak değerlendirdiğimizde Ünye, Fatsa, Altınordu gibi büyük ve merkez ilçelerde hayvan popülasyonunun, çevre il ve ilçelerden kontrolsüz bırakılan köpeklerle birlikte artması  sonucu şikayet ve problemler bu merkezlerde yoğunlaşmaktadır. Ünye Hayvan Barınağındaki imalatlar devam ederken, Fatsa ilçesinde yapılacak olan Hayvan Barınağı için çalışmalar başlatılmıştır. Ünye’deki barınakta kış şartlarına hazırlık maksadıyla kameriye tarzı hayvan kulübelerinin ve Ünye ve Fatsa için tekli hayvan kulübelerinin siparişleri verilmiştir.

Ünye Kent Konseyi olarak yetkililerden aldığımız bilgiler doğrultusunda; ülkemizde çok az barınağın sokak hayvanlarının rahat yaşayabileceği ölçülere sahip ve birçoğunun toplama ve transfer merkezi olarak kullanılıyor olması gerçeğini de değerlendirdiğimizde , tüm imalatların ve hizmetlerin gereğine uygun yapıldığı takdirde başarılı sonuçlar alınacağını umut ediyoruz.   

Kanunda belirtildiği üzere ;  ‘’ 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunu ve 3285 sayılı Hayvan Sağlık Zabıtası Kanunu ve Yönetmeliği gereği Kent insanının ve hayvanının refahı ve sağlığı temini ile ilgili hükümlerin icrası Büyükşehir Belediyelerinin yasal sorumluluğudur .’’  

Barınakların fiziki şartlarının standartlara uygun ve sokak hayvanlarının haklarının kanunlar doğrultusunda korunduğu şekilde yerine getirilmesi temenni ediyoruz . Güvenli ve sağlıklı yaşamak her canlının hakkıdır. “

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-