Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KIŞ MEVSİMİNDE SOKAK HAYVANLARI İÇİN NELER YAPILMALI?

KIŞ MEVSİMİNDE SOKAK HAYVANLARI İÇİN NELER YAPILMALI?
05 Mart 2021 - 1:45

Havaların soğumasıyla sokak hayvanları için zor günler başladı. Sokak hayvanları bu soğuk kış günlerinde hem yiyecek bulmak hem de vücut ısılarını korumak zorunda. Peki sokak hayvanları için bu soğuk kış günlerinde neler yapılabilir?

Kış mevsiminde sokak hayvanları için yapılması gerekenleri Canik Veteriner Kliniği İşletme Sahibi Veteriner Hekimi Ali Güngör gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Canik Veteriner Kliniği İşletme Sahibi Veteriner Hekimi Ali Güngör yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

“Uygulanan kanunlar var ancak getirilecek olan kanunun daha iyi olacağını düşünüyorum. Hayvan ırklarının yasaklanması konusunda da iptal edileceğini düşünüyorum. Sahipli hayvanların kimlikle gezdirilmesi konusunda bir kanun çıkacağı ve yapı gereği güçlü hayvanların tasma ile gezdirilmesi konusunda bir kanun çıkacağı söyleniyor. Bunlar güzel gelişmeler umarım bu kanunlar uygulanınca korkusuzca gezdirileceğiz. Biz burada hayvanları savunuyoruz ama insanların ve çocukların da korkusuzca gezmelerini istiyoruz. Belediyelerin mevcut popülasyonu var. Belirli odaklarda ki kedi köpekleri toplayıp kısırlaştırıyor ardından eski yerlerine geri salıyor.

BELEDİYELER MAMA YARDIMINDA BULUNUYOR AMA YETERLİ OLMUYOR

Kış mevsimindeyiz ve havalar oldukça soğuk. Hayvanlar her zaman sokakta gıda bulamıyor ve yeterince hayvan severler yardımda bulunuyor, bununla birlikte belediyelerde mama yardımında bulunuyor ancak yeterli olmuyor. Vicdan sahibi insanlarımız kapılarının önlerine bir kap mama ve su koyarak hayvanların barınmasına yardımcı olabilirler. İmkanları varsa sahiplenerek çok daha yardımcı olabilirler.

SİGORTANIN KARŞILADIĞI VETERİNER MASRAFINI DAHA FAZLA GELİŞTİREBİLİRLER

Sokak hayvanlarımız şehirde özgürce yaşıyorlar. Hayvanlarımızın trafik kazalarına maruz kalmamaları için sürücülerin biraz daha dikkatli olmalarını rica ediyorum. Diyelim ki böyle bir kaza oldu biz veterinere getirerek hayvanları ölüme terk etmeyebilirler. Kaza esnasında sürücünün veteriner masraflarını sigorta belge isteyerek ancak ödüyor. Bence bu konuda biraz daha geliştirebilirler.” Dedi.        

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-