Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KIŞ LASTİKLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

KIŞ LASTİKLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
18 Şubat 2021 - 23:25

Ülke genelinde kar yağışlarının artması ile kış lastiklerinin önemi oldukça arttı.

Yağan kar ve bu dönemde yollarda karşılaşılan kazalar, kış lastiğinin önemini bir kez daha ortaya koyarken Yılmaz Oto İşletme Sahibi Dursun Yılmaz, lastik ve zincirde nelere dikkat edileceğini ifade etti.

Kış lastiğinin ve zincirlerin takılması hakkında bilgiler veren Yılmaz Oto İşletme Sahibi Dursun Yılmaz yaptığı konuşmada şunları belirtti;

“1966 da bu yana bu işi yapmaktayım daha öncesinde otobüslerde muavinlik yapıyordum.  Ünye’nin en eski iki tane oto lastikçisi Yaşar Teyim ve dursun Yılmaz olarak ben vardım. Biz iki kişi burayı yönetiyorduk. Burada çalışanlarımızla beraber gece gündüz demeden vatandaşa hizmette bulunuyoruz.

ÜÇ ÇEŞİT LASTİK VAR

Araba markasına göre kalitesi değişen lastikler var. Satıcı olarak bunu vatandaşa bildirmek gerekiyor.

KAR LASTİĞİNİN %100 HERŞEYİ ENGELLEME ŞANSI YOKTUR

Zinciri tutabilmesi için hazır Takmatik zincirler ve yeni çıkan plastik zincirler vardır. Jant kasnaklarının arasından geçirerek plastik zinciri takmış olursunuz. Kar lastiğiniz olmasına rağmen Karlı havalarda mutlaka zincir takmak zorundasınız.

Zincir olmadığı taktirde ani kar yükselmesi olduğunda araba gitmez ve donlanmadan kayar. Kar lastiğinin özelliği %60 her şeyi engellemesidir. Ancak %100 engelleme gibi bir şansı yoktur.

KIŞIN LASTİKLERİN HAVALARI BİRAZ DAHA FAZLA OLMALIDIR

Eskiden lastik havalarının az olması gerekir derlerdi 30 olan havayı 24’ düşürürdük. Ben Lassa fabrikasına gittiğimde oradaki uzmanlara bunun doğru olup olmadığını sordum. Oradaki uzmanlar kışın lastik havasının fazla olması gerektiğini aracın badanaj yaptığında lastiğin kendinin tutması gerektiğini söylediler.

Lastik taktırırken uzman olan yerlerde taktırsınlar. Aksi taktirde bilmeyen birine taktırdıktan sonra arabanın içinde abs fren sistemi kablolarına zarar verir veya yakar. Bunun için tedbirli bu işi bilen birine gitmeleri daha iyi olur.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-