Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KESTANE FİYATLARI EL YAKIYOR

KESTANE FİYATLARI EL YAKIYOR
08 Aralık 2020 - 23:04

Ünye’de kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan kestanenin bu yıl ki fiyatları bir hayli yüksek.

Covıd-19 hastalığı nedeniyle vatandaşların kestaneyi pişmiş değil çiğ tercih ettiğini dile getiren Kestane Satıcısı Ramazan Bilal, ilk çıktığı zamanlar üreticiden aldıklarını ama ilerleyen zamanlar da ise soğuk hava depolarından temin ettiklerini ifade etti.

Kestane Satıcısı Ramazan Bilal yaptığı konuşmada şunları söyledi;“20 yıldır kestane işi ile uğraşmaktayım. Kış mevsiminde olduğumuz için kestane olmazsa olmamızdır. Ben pişmiş ve çiğ olmak üzere iki türde satıyorum. İlk çıktığı zamanlarda üreticiden alıyoruz ama ilerleyen zamanlarda soğuk hava depolarından alıp satıyoruz. Yağış olmadığı için iri boyutta olmuyor ve kurtlanıyor. Pandemi süreci biz kestanecileri de etkiledi. Vatandaşlarımız korktuğu için pişmiş kestaneyi pek tercih etmiyor. Kısıtlamalar nedeniyle insanlar sokağa belli bir vakitte çıkıyor o zamanda da alışveriş yapıyorlar. Pandemi dönemi olmadan önce insanlarımız gecelere kadar geziyordu ve pişmiş kestaneyi tercih ediyorlardı.

Fiyatların yüksek olma sebebi üreticiler eskiden kestaneyi kendi topluyordu, şimdi ise için işçi yardımıyla topluyor. İnce, orta, iri boyut ve karışık olmak üzere dört çeşit kestanemiz bulunmaktadır. Fiyatların farklı olması tattan değil boyuttan kaynaklıdır. Üreticiler kestaneyi dörde bölüyor bizde öyle satışa sunuyoruz. Her bütçeye göre kestane bulunuyor. Kestane fiyatları boyutlarına ve kalitesine göre 20-35 TL’ye kadar bulunuyor. Pişmiş Kestane kilosu 60 TL’den satılıyor ancak gram üzerinden 150 gram 10 TL’dir.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-