Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Kentsel Dönüşümde KDV 1’e İndi

Kentsel Dönüşümde KDV 1’e İndi
30 Ocak 2021 - 11:13

Riskli yapılara yönelik dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanlarında yapılacak konutlara ilişkin inşaat taahhüt işlerinde katma değer vergisi (KDV) yüzde 1 olarak uygulanacak. KDV daha önce yüzde 18 olarak uygulanıyordu

Yasa ile ilgili müjdeyi Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen şöyle açıkladı.Şen’’YAKLAŞIK BİR YILDIR MÜCADELE VERDİĞİM VE EN SON 22 AĞUSTOS CUMARTESİ KÖŞE YAZIM DA BELİRTTİĞİM KDV İNDİRİMİ , NİHAYET 3470 SAYILI CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE KDV %1 OLARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.
VATANDAŞLARIMIZA HAYIRLI OLSUN’’
Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Karar’ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kararla, 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin taahhüt işlerine yönelik KDV oranı yüzde 1’e indirildi.
Taşınmaz maliklerinin müteahhitlere arsa payı vermeden dönüşüm projelerini doğrudan kendileri yaptırarak aynı alanda konut inşa etmek istemeleri ve bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde, bu hizmetlere genel oranda yüzde 18 KDV hesaplanıyordu.
Alınan kararla, başta deprem olmak üzere afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapamayan riskli yapı malikleri için de vergi indirimi imkanı sağlanmış oldu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-