Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Kent Konseyi’nden Yeni Kampüs Alanı Eğitim-Öğretim Yapılanması Hakkında Açıklama

Kent Konseyi’nden Yeni Kampüs Alanı Eğitim-Öğretim Yapılanması Hakkında Açıklama
30 Kasım 2020 - 10:57

Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR, ODÜ Ünye Yerleşkesi Yeni Kampüs Alanı Eğitim – Öğretim Yapılanması hakkında açıklama yaptı.

Başkan Sevindik açıklamasında;  “Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin (Ü.İ.İ.B.F) mevcut fiziki durumunun fevkalade yetersiz olduğu ve Ünye’nin coğrafi ve sosyal potansiyeline paralel olarak ülkemizin ekonomik ve teknolojik ihtiyaçlarını karşılayacak yeni fakülte bölümlerinin de planlandığı yeni yerleşim alanının tahsis süresi dolmadan en kısa sürede bitirilmesi hususunda tüm STK’ların ve yerelde herkesin ortak görüşüne katılmaktadır.

   Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu konuyla ilgili yaptığı çalışma sonuçlarına göre, fakültenin akademik yeterliliğinin yüksek düzeyde olduğunu fakat son yıllarda fakülteye gelen öğrencilerin puanlarında azalan bir sürece girildiğini tespit etmiştir.

   Bu anlamda, mevcut bölümlerin (İktisat-İşletme-Çeko-Kamu Yönetimi) tercih sıralamasında geriye düştüğü görülmektedir. Fakültedeki mevcut bölümlere kayıt yaptıran öğrencilerin tercihlerindeki gerilemenin nedenleri aşağıdaki başlıklarda özetlenebilmektedir :

  • Ü.İ.İ.B.F’deki mevcut eğitim-öğretim mekanlarının sağlıksız olması
  • Sosyal medya araçlarının öğrenciler tarafından doğal olarak yoğunlukla kullanılması ve fakültemizin koşullarında görülen olumsuzlukların da yeni tercih yapacak öğrenciler tarafından görülmesi ve tercihlerini kolaylıkla etkilemesi
  • Mevcut bölüm mezunlarının ülkemizdeki istihdam imkanlarına göre maksimum yeterliliğe ulaşması
  • Fakültenin öğrencilerin istihdama geçiş sürecindeki en önemli kazanımı olması gereken sosyal becerilerinin mevcut şartlarda yeterince gelişememesi

    İlçemizde Ü.İ.İ.B.F’nin yanısıra mevcut Muhasebe ve Vergi Uygulamaları- İnsan Kaynakları Yönetimi- Elektronik Teknolojisi – Lojistik- Bilgisayar Programcılığı ve Mimari Restorasyon programlarıyla mesleki eğitim alanında faaliyette bulunan Ünye Meslek Yüksek Okulunun resmi ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliğinin geliştirilememesi kentin ekonomik ve sosyal gelişme sürecine beklenen katkıyı sağlayamamaktadır.

    Kent Konseyi Yürütme Kurulu, üniversitelerin gerçekleştirdikleri akademik çalışmalarla bulunduğu yerel çevreden başlayarak ulusal ve uluslararası düzeyde ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katkıda bulunan kurumlar oldukları misyonuna uygun olarak ilçemizdeki yeni kampüs alanının yapılanması gerektiğini vurgulamaktadır.

      Ü.İ.İ.B.F’ nin Ünye için kıymetli bir değer olduğu düşüncesiyle de fakültenin mevcut fiziki durumunun akademik kadro ve öğrenciler için elverişli hale getirilip eğitime devam edilmesini destekliyoruz.

    Yeni kampus alanı, mevcut fakültenin fiziki koşullarını iyileştirmesi yanında, öğrencilerin kültürel, sosyal ve spor alanlarında ihtiyaçlarını karşılayabilecek yapıların ve alanların da yapılabilmesine olanak sunacaktır. Ve bu alanlara yüklenecek fonksiyonların ilçemizdeki ve yakın çevremizdeki nüfus tarafından da aktif olarak kullanılması öğrenci ve yerel arasında sosyalleşme ve iletişimi artıracaktır.

      Yürütme Kurulu, ayrıca yeni açılması düşünülen fakültelerin ülkemizdeki hizmet ve üretim sektörünün ihtiyaçlarının detaylı araştırma sonuçlarına göre kararlaştırılmasını ve mevcut bölümlere ek olarak Ü.İ.İ.B. F’de Siyasal İletişim bölümünün, lisans seviyesinde bölümlerin ve teknik bölümlerin en kısa sürede açılmasını güçlü bir şekilde tavsiye etmektedir.

    Bunların sonucunda ise bugün karşı karşıya kaldığımız öğrenci tercihlerindeki gerilemenin tersine döneceği ve fakültelerimizin, kentimize, ulusumuza ve insanlığa çok daha büyük katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca yeni kampüs alanı Devlet yatırımı olarak da Ünye’yi önemli bir yere taşıyacaktır.

   En önemli avantajlarımız, fakültemizin sahip olduğu yetkin akademik kadro, yeni kampus alanımızın konumu ve olanakları, şehrimizin bu konuda duyarlı kamuoyu, Ünye’nin ulusal ölçekteki olumlu imajıdır. Şehrimiz, eski bir liman kenti olarak her zaman dışa dönük, hoşgörülü ve farklı kültürlere açık olmuştur. Bu nitelikleri onun öğrenci dostu bir şehir olma yolunda en önemli artılarıdır.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-