Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KENAN SELİM ARGAN ANKARA ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

KENAN SELİM ARGAN ANKARA ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ
28 Eylül 2020 - 16:48

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, bugün Ak Parti Ünye İlçe Binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Argan düzenlediği basın açıklamasında, geçen hafta yaptıkları Ankara ziyaretinde gerçekleştirdikleri ziyaretlerden ve bu ziyaretlerde Ünye için görüştükleri konulardan bahsetti.

Ayrıca Ünye’nin gündeminde olan OSB, üniversite yerleşkesi, kültür merkezi ve Ünye-Akkuş-Niksar yolu ile ilgili son durumları açıklayan Argan, düzenlediği basın açıklamasında şu şekilde konuştu;

“Geçen hafta bir Ankara ziyaretimiz oldu. Uzun süredir Ankara ziyaretini gerçekleştirememiştik. Pandemi bizleri etkilediği gibi ticari anlamda da etkiledi. Ticari konusunda büyük bir değişiklik olduğunu görüyoruz. Bizlerin de Ünye’den sorumluyuz ve bir takım yürütmemiz gereken işler vardır.

Kültür Merkezi

Ankara’da geçen hafta Ünye’de ne işler gerçekleştirmemiz gerektiğini konuştuk. Ünyeli hemşehrimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Ak Parti Genel Başkan Vekilimizi ziyarette bulunduk. Konumuz ise Ünye Kültür Merkezi, kendisi ile yaklaşık bir saat sohbet ettik ve bir çok konuyu konuştuk. Kültür Merkezi ile ilgili şunu söyleyeyim, Kültür Merkezi özellikle 2020 yılının yatırım programında olan iki tane Kültür Merkezi’nin bir tanesidir. Hiç bir yerde devletin yatırım yapmadığı halde Ünyeye yapmış olması büyük bir kazanımdır. Bunun başlamasının temeli Ünye’nin gücüydü. Pandeminin olduğu yerde bunun başlamış olması önemliydi. Çünkü bir yerde eğer devlet yatırımı yapılacaksa yer seçimi önemlidir. Yer seçimini yaptıktan sonra bunun planı, programı, ihale edilmesi ve ihalenin askıya alınması bir süreçtir. Bugün geldiğimiz noktayı da Genel Başkan Vekilimize  konuyu anlattık. Vekilimiz de Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersöz Beyefendiyi aradılar. Ünye’nin durumu ile uzun uzun konuştular.

Bakanımızın da şöyle bir ifadesi olmuş, pandemi ile ilgili hayatımızın her anlamda değiştiğini bahsetti ardından şöyle söyledi;

“Sayın Başkan Vekili bizler Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak gelirlerimizin büyük bir kısmını tabiat varlıkların da yani saraylardan ve müzelerden elde ediyoruz. Dolayısıyla böyle bir ortamda saraylardan ve müzelerde alınan tedbirlerden dolayı kısıtlamalar vardır. Bu açıdan buralarda ciddi gelir kaybımız var. Bakanlık olarak bizim şuanda hali hazırda belirli miktar da paramız var. Hemen bunu başlayalım bizde istiyoruz. Ünye bizim içinde önemli ama buralardan gelen gelir bizim yapacağımız yatırımlara etki ettiğini bilmenizi isterim.” dedi.

Vekilimiz de” bu sorunu nasıl çözebiliriz?” şeklinde soru yönellti.

” 2021 yılının bütcesinden belirli bir miktarını Strateji ve Bütçe Başkanımız ile görüşerek bir miktar para ayırabiliriz. Ardından da buranın tekrar başlaması söz konusu olur” dedi.

Yani orada Genel Başkan Vekilimiz de ve Turizm Bakanımızın da uzun bir konuşması oldu. Ünye’nin Kültür Merkezinin başlaması ile ilgili bir formül üzerinde çalıştıklarını ve hızlıca yapılacağının mesajını bizlere ifade ettiler.

Kongre sürecimiz başladı. Ünye’de de bir kongre süreci başlayacaktır. 10 Ekim Ünye’de kongremi gerçekleştireceğiz. Genel Başkan Vekilimizin de herhangi bir aksilik olmazsa bize katılma isteğinin olduğunu ve geleceğini bizlere ifade etti.

Organize Sanayi Bölgesi

Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili OSB Genel Müdürümüz Ramazan Bey ile görüştük. Bu hususla ilgili de daha önce de ifade ettik. Buranın çeşitli aşamaları var. Şuan da yapmış olduğumuz ihale ile ilgili sürecimiz devam etmektedir. Pandemi süreci ile zamanlama da sıkıntı çıktı ancak kendi hayatımızdan da örnek vereceksek eğer bizlerimizinde hayatı değişti. İhale konusunda bizim düşündüğümüzden de farklı ilerledi. Bunun bir nokta da bitmesi gerekiyor. Kasım ayının on beşine kadar alt yapı yapım ihalesinin çıkması ile ilgili süreci konuştuk. Bu proje iki tane mimarın incelemiş olduğu bir proje değildir. Bakanlıkların incelediği firmanın da defalarca oraya giderek yerinde incelediği bir projedir. Uzun süreli bir projedir kısa sürede bitemez. Allahtan bir şey olmazsa muradımız 15 Kasıma kadar alt yapı çalışması uygulama ihalesine başlayınca artık fiili olarak Ünye de 5 Bin civarında işsizliğin ve hayal etmiş olduğumuz projenin inşallah hayata geçirilmesine gerçekleştirmiş olacağız. Bugün itibariyle oralarda  parselasyonların yapıldığını ve tapuların da çıktığını söyleyebilirim. Orada üretim yapmak isteyen müteşebbislerimizin sözleşme aşamasına geldi. Bu arkadaşlarımız da sözleşme yapmak suretiyle orası ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını da sizlerle paylaşmak istedim.

Üniversite Kampüsü

Üniversite hakkında da konuştuk. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere güzel ve istenildiği gibi gittiğini söyleyebiliriz. Rektörümüz ile de bu hafta görüşme yapmak istiyoruz. Mevcut hava alanı üzerinde üniversite kampüsünün bulunması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Burada bir protokol hazırlayacağız. Protokolümüz de son aşamaya gelindi. Bundan sonra ki sahafte inşallah önümüzde  bir engel yoktur. Bahsettiğim gibi de zamanlama ile ilgili çok hızlı ilerleyemiyoruz. Güzel bir çalışma alacağımız Ünye gözüküyor.

Ünye Akkuş Niksar Yolu

Ünye Akkuş Niksar yolu ile ilgili şunu ifade edeyim. Daha önce Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Adil Kara İsmailoğlu’nun Tokat’da yapmış olduğu bir açıklama vardır. Bu açıklama bizler açısından önemlidir. Ünye Akkuş Niksar yolu ile ilgili Mevcut Başkanımız ve Belediye Başkanımız ile Numan Bey ile beraber Başkan Vekilimizden tekrar bir randevu talep ediyoruz. Burada bu yolun yapımı ile ilgili sadece hedefe odaklanmak kaydıyla bir talebimiz var. Genel Başkan Vekilimiz de bir fırsat ayarlayacak ve onunla bizzat bu konuyu birinci elden konuştuğumuz gibi konuşma arzusundayız. Ünye de bu hizmetlerin yapılması için Başkan Vekilimiz de gayret içerisinde her kim Ünye de yapılacak olan hizmetlere destek olmuşsa Allah razı olsun diyorum.

Hemşerilerimizin pandemi sürecinde maske, mesafe ve aynı zamanda hijyen kurallarına azami dikkat etmesini, titiz davranmalarını arzu ediyorum.

Kongre

Genel merkezimize şuan da ulaşmış olan bir adayın olmadığı bize ifade edildi. Biz ise hiçbir zaman bir makama bir mevkiye talip olmadık. Allah bize bahşettiği için biz buralardayız. Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında görev yapan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım başta olmak üzere herkes bu onurlu görevi yapmaya etkinliğini sahiptir. Eğer bize görev verilirse biz devam ederiz, eğer verilmez ise de bir partili olarak duruşumuz neyse o şekilde bağlılığımız devam eder.” Dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-