Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KAYMAKAM GÜNEY’İN AÇIKLAMALARI TEKSTİL SEKTÖRÜNÜ KARIŞTIRDI

KAYMAKAM GÜNEY’İN AÇIKLAMALARI TEKSTİL SEKTÖRÜNÜ KARIŞTIRDI
28 Mart 2020 - 15:27

Dünyada ve ülkemizde Corona virüs tehdidi devam ederken yapılan açıklamalar kamuoyunda farklı algıya sebep oldu.

Bunlardan biri en son Ünye kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’in yaptığı açıklama oldu.

KAYMAKAM NE SÖYLEMİŞTİ

Kaymakamın İlçede bulunan tekstil fabrikaları ile görüştüklerini üretimi sonlandıracaklarını ve çalışanlara ücretli izin verileceğini yönündeki açıklamaları gazetelerde boy boy manşet olmuştu.

KOMUOYU YANILTILDI

Farkında olmadan da olsa bu açıklamanın ardından kamuoyunda fabrikalar Coronavirüs
tedbirleri kapsamında kapanacak şeklinde farklı bir algı oluştu.

İŞÇİLER 2 YE BÖLÜNDÜ

Bu gelişmelerle beraber gazetemizi arayan birçok tekstil işçisi alınan kararla ilgili memnuniyetlerini dile getirerek kaymakama teşekkür ederken ,bir çoğu da çalışmak zorunda oldukları için kapatılma kararına tepki koydular.

YETKİLİLERE SESLERİNİ ULAŞTIRDIK

Kaymakamın tekstil fabrikaları kapanacak açıklamasının üzerinden birkaç gün geçtikten sonra ,atölyelerin kapanmasını bekleyen işçiler tekstil fabrikalarının hala çalıştığını belirterek
‘’sağlık durumumuzdan ve ailemizin sağlığından endişeliyiz.Halen çalışıyoruz lütfen bu durumu haber yapın yetkililere iletmemize yardımcı olun’’dediler.
Bizde gazete olarak Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’in açıklamasına istinaden halen bazı tekstil firmalarının faaliyetlere devam ettirdiğini yazdık.

HER İKİ TARAFTA HAKLI

Bir tarafta işçilerin tatil beklentisi , bir tarafta da iş veren tekstil fabrikalarının tepkisi ile karşılaştık.

Gazetemizi arayan tekstil fabrikalarının yetkileri kamuoyunda Kaymakamın açıklamasının yanlış anlaşıldığını herhangi bir yasaklamanın söz konusu olmadığı yönünde kamuoyunu aydınlatılması gerektiğini ifade ettiler.

Sadece kendilerine emniyet güçlerinin gelerek işçilerin çalışma koşullarında iyileştirme tedbirleri artırma ve fabrikanın dezenfekte edilerek sağlıklı ortamın sağlanması yönünde uyarılarda ve denetimde bulunduklarını belirttiler.

Kendilerine coronavirüs tedbirleri kapsamında herhangi bir kapatma ve yasak bildirimin gelmediğini , Ünye kaymakamının yapmış olduğu açıklama ile zor duruma düştüklerini ‘’ işçiler ile karşı karşıya geldik ,herkes bilgi kirliliği içinde beklenti içine girmişti.

Herhangi bir yasaklama olayı yok, kamuoyunda yanlış anlaşılan Kaymakam beyin ifadelerini bizde gazete okuduk. Bizlere bakanlıktan ve valilikten böyle bir yazı gelse anında üretimimizi durdurduk. Şu an için resmi bir yazı yok elimizdeki işleri bitirene kadar çalışmalarımız devam edecek.

Bizce insanları beklentiye sokacak bu tür beyanlardan kaçmak gerekir.Bu zamanda kavgaya,kaosa değil birlikteliğe ihtiyacımız ’’ dediler.

TEKSTİL KAPATILMASI YOK

Haberde anlaşılacağı gibi sayın Kaymakamın vermiş olduğu demeç kamuoyunda yanlış algılanmış , işçi ile işvereni karşı karşıya getirmiştir.

Tekstil firmalarının yasağa uymadığı yönündeki haberimizde böylece firma yetkilileri tarafından aydınlatılmış oldu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-