Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Karadeniz’in Yeşil Şehri Ordu’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler ve Tatmanız Önerilen Lezzetler

Karadeniz’in Yeşil Şehri Ordu’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler ve Tatmanız Önerilen Lezzetler
01 Aralık 2020 - 2:07

Karadeniz’in Yeşil Şehri Ordu’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler ve Tatmanız Önerilen Lezzetler

Milattan önceki yıllardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karadeniz şehri Ordu, hem doğa hem de kültür turları için ülkemizin öne çıkan noktalarından biri olmaktadır. Tarih boyunca bölgede yaşamış medeniyetlerin zengin kültürüne tanıklık edeceğiniz pek çok tarihi yapının bulunduğu şehir aynı zamanda kanyonları, kent ormanları, gölleri ve çok daha fazlası ile hem doğa gezileri hem de sporları için tercih edilmektedir. Her anı dolu dolu geçecek bir tatil deneyimi içerisinde aynı zamanda ziyaretçileri benzersiz Karadeniz lezzetleri beklemektedir.

Bu Yerleri Görmeden Ordu’dan Dönmeyin: Ordu’nun En Popüler 6 Gezilecek Yeri

Sırasıyla Kimmerler, Miletliler, Persler, ve Makedonya Kralı İskender tarafından yönetilmiş olan Ordu’da en büyük izleri 3,5 asır bölgede kalan Pontus Rum Devleti bırakmıştır. 15. yy’dan sonra şehir Osmanlı Devleti sınırlarına dahil edilmiştir. Bu köklü tarihi her köşesinde hissedeceğiniz şehir, aynı zamanda hayranlık uyandıran doğasıyla en huzurlu anlarınızı yaşamanıza olanak sunmaktadır. Ordu gezilecek yerleri tatiliniz öncesinde inceleyebilir, tüm noktalarını gezecek zaman bulamasanız bile sizin için önerdiğimiz en popüler 6 noktayı tatil planınıza dahil edebilirsiniz.

Boztepe, Ordu’nun seyir terası olarak tanımlanmaktadır. Şehir merkezine 6 km mesafede yer alan bu tepeye karayolu ile ulaşımın yanı sıra teleferik ile çıkış mümkündür. Özellikle teleferikle çıkmanız durumunda eşsiz manzarayı izleme keyfiniz yolculuk ile birlikte başlayacaktır. Karadeniz’in engin mavisini ve şehri, bir bardak demli çay eşliğinde izlemek isterseniz, gezi listenize Boztepe’yi mutlaka dahil etmeniz önerilmektedir.

Perşembe Yaylası, dünya mirasları arasında görülmekte olup, geniş alanları ile hem doğa yürüyüşleri hem de kamp için tercih edilmektedir. Sakin bir tatil için havanın elverişli olduğu tüm dönemlerde tercih edebileceğiniz yaylada eğlence dolu anlar yaşamak isterseniz Temmuz ayını tercih etmeniz gerekmektedir. Bu ayda yaylada festivaller düzenlenmekte ve organizasyon konserlere, kültürel etkinliklere, at yarışlarına ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapmaktadır.

Gaga Gölü, şehrin hayranlık uyandıran doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Fatsa-Aybastı karayolu üzerindeÖrencik Köyü’ne yakındır.1. ve 3. derece doğal sit alanı olarak görülen bu alan, fındık bahçelerinin arasına gizlenmiş saklı bir cennettir. Gölün derinliği 10 – 15 metre olup, ortasında küçük bir ada bulunmaktadır. Göl çevresinde yiyecek – içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar yer almaktadır.

Ulugöl Tabiat Parkı, Gölköy İlçesi’ne yakın konumdadır. Dört mevsim eşsiz bir atmosfere sahip olan Ulugöltabiat parkı, özellikle sonbahar aylarında dökülen yaprakları ile adeta bir tabloyu andırmaktadır. Doğa ile iç içe dinlendirici bir günün yanı sıra burada balık tutma ve doğa yürüyüşleri en popüler aktiviteler arasında yer almaktadır.

Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi, şehir merkezinde yer almaktadır. Müze binası, 1896’da Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Konağın birinci katı Etnografik eserler seksiyonu olarak düzenlenmiş olup, kadın ve erkek giysileri, silah ve takı gibi eserler burada sergilenmektedir. İkinci kat ise günlük oda, misafir odası,paşa nine odası, sofa gibi alanlardan oluşmaktadır. 19.yy’a doğru keyifli bir zaman yolculuğu için müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Yason Burnu, Çaytepe Köyü sınırları içerisinde Perşembe’nin 15 km batısında yer almaktadır. 1. derece arkeolojik, 2.derece doğal SİT alanıdır. Tarihi ve doğayı aynı anda yaşayacağınız bu nokta, şehrin en çok ziyaret alan yerlerinden biridir. Karadeniz Sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada olma özelliğini taşımaktadır. Güneşin doğuşu ve batışı buradan çıplak gözle izlenebilmektedir. AltınpostEfsanesi’nin geçtiği yer burasıdır.

Ordu, hem tarihi değerleri hem de doğal güzellikleri ile öne çıkan ve konuklarına onlarca farklı gezi noktası sunan bir şehirdir. Önerdiğimiz gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak ya da listenizi genişleterek yeni yerler keşfetmek isterseniz, https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/ordusayfasından yararlanabilirsiniz.

Ordu’nun Meşhur Lezzetlerini Tadabileceğiniz En Meşhur Restoranlar

Ordu mutfağı denince akla ilk olarak hamsi, mısır, yöresel otlar ve tereyağı gelmektedir. Hem bu ürünler hem de çok daha fazlası ile hazırlanan birbirinden özel yemekler, şehrin seçkin restoranlarında konuklara sunulmaktadır. Oldukça fazla gezilecek yere sahip olan şehirde, yeni yerler keşfederken, aynı zamanda en popüler restoranlara uğramanız ve birbirinden özel yemekleri tatmanız önerilmektedir.

Akamoy Boztepe Restoran, doğa ile iç içe atmosferi ile kahvaltıdan akşam yemeğine tüm öğünlerde şehrin en çok tercih edilen mekanları arasında yer almaktadır. Yöresel ürünler tadabileceğiniz işletmede Gürcü yemeği Dedluri ve Hemşin’den gelen özel tuzsuz peynirle hazırlanan muhlama mutlaka tatmanız önerilen lezzetler arasında yer almaktadır. Kendi içkinizi yanınızda getirmeniz mümkündür. Akamoy Boztepe Restoran’da kişi başı hesap ortalaması, 35 – 60 TL arasındadır.

Adres: Boztepe, Devecik Mevkii No: 20, Altınordu, Ordu

Kervansaray Lokantası, samimi atmosferi ve lezzetli Ordu yemekleri ile beğeni kazanmaktadır. Mısır unlu ısırgan çorbası ile öne çıkan işletmenin diğer tercih edilen yemeklerinin başında karalahana dolması ve kaldırık kavurması aynı zamanda Vedat Milor’un da tavsiyesidir. Kişi başı hesap ortalaması 20 – 30 TL arasındadır.

Adres: Şarkiye Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi No: 1A Ordu

Meşhur Pide, şehrin en güzel pidelerini tadacağınız mekanlar arasında yer almaktadır. Bol tereyağlı pidelerden en çok sipariş edilen çeşitler köy peynirli ve kıymalıdır. İki kişi hesap ortalaması 45 – 70 TL arasındadır.

Adres: Düz Mahallesi Yıldız Sokak No: 21 Ordu

Vonalı Celal, denize sıfır konumu ve leziz yemekleri ile Perşembe’nin en popüler işletmelerinden biridir. Salaş atmosferi ile sıcak bir ortam yaratan mekanda, en taze balıklar konuklara sunulmaktadır. Tüm deniz ürünlerinin yanı sıra ev yapımı turşuları da oldukça beğenilmektedir. Alkol servisi bulunmaktadır. İki kişi hesap ortalaması 70 – 120 TL şeklindedir.

Adres: Ramazan Mahallesi Yalı Sok No: 10, Perşembe, Ordu

Aktaşlar Restoran,denize sıfır konumu ve yöresel lezzetleri ile hem şehir halkı hem de ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Pide çeşitlerinin yanı sıra pancar ve kara lahana çorbası en çok sipariş edilen seçeneklerdir. İki kişi hesap ortalaması 50 – 70 TL arasındadır.

Adres: Güzelyalı Mahallesi Sahil Caddesi No: 16 Ordu

Müstesna Kebap, Ordu’nun en meşhur kebapçılarından biridir. Alkollü – alkolsüz servisi bulunan işletmenin et ve meze çeşitlerinin yanı sıra cennet çamuru adı verilen tatlısı oldukça popülerdir. Ordu’yu kuşbakışı izlerken, enfes tatları hızlı servisle tadabileceğiniz mekanda kişi başı hesap ortalaması 45 – 70 TL arasındadır.

Adres: Şirinevler Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 110 Ordu

Ordu’da Güne Mutlu Bir Başlangıç İçin En Meşhur Kahvaltı Mekanları

Fadik Ana’nın Ocağı, Ordu’nun en sevilen kahvaltı mekanları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yöresel kahvaltı için tercih edebileceğiniz işletmede, pişi ve kaygana çeşitleri, yöresel kavurmalar ve doğal kahvaltılık ürünler sizi beklemektedir. İki kişi hesap ortalaması 60 – 70 TL’dir.

Adres: Kayabaşı, 52000 Ordu Merkez, Ordu

Tepe Restoran, Boztepe’ye teleferik ile keyifli bir yolculuğun ardından, eşsiz manzarayı izlemek isterseniz mutlaka uğramanız önerilen mekanlar arasındadır. Zengin serpme kahvaltısı ile beğeni kazanan işletmede iki kişi hesap ortalaması 65 – 75 TL arasındadır.

Adres: Teleferik Ūst İstasyonu Yanı Boztepe, Altınordu, Ordu

Atabeyoğlu Lezzet Çiftliği, Ordu’da uzun ve keyifli Pazar kahvaltıları için en çok tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Serpme kahvaltının yanı sıra, tek kişilik kahvaltı, muhlama ve yumurta çeşitleri de oldukça beğenilmektedir. Kişi başı hesap ortalaması 20 – 40 TL aralığındadır.

Adres: Bahçelievler Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 239/A Ordu

Plaj Et Kahvaltı, Altınordu sahilde, deniz manzarasına karşı keyifli bir kahvaltı için tercih edebileceğiniz bir işletmedir. Serpme kahvaltıda konukları oldukça zengin bir menü beklemektedir. İki kişi hesap ortalaması 110 – 120 TL arasındadır.

Adres: Akyazı, 812. Sk. No:11, 52200 Altınordu/Ordu

Tomur Cafe, deniz manzarası ve köy kahvaltısı ile popüler bir işletmedir. Kahvaltıda Ordu’ya has yöresel lezzetlerin yanı sıra doğal ürünleri de güne doyurucu ve keyifli bir başlangıç için tercih edilmektedir. İki kişi hesap ortalaması 95 – 100 TL arasındadır.

Adres: Akyazı, Org. İbrahim Fırtına Blv. No:9, 52200 Altınordu/Ordu

OliveCafe&Restaurant, yazın denizin, kışın yanan ateşin yanında keyifli bir kahvaltı için tercih edilmektedir. Şehrin seçkin ve şık mekanları arasında yer alan restoranda, sabah kahvaltısında klasik ürünlerin yanı sıra yöresel lezzetler de sunulmaktadır. İki kişi hesap ortalaması 85 – 115 TL arasındadır.

Adres: Taşbaşı, Atatürk Blv. No:65, 52100 Altınordu/Ordu

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-