Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ordu’nun Ünye  ilçesinde duyarlı vatandaş Fulya Cin tarafından Cüri Mevki Devlet Sahil Yolunda Ters çevrilmiş ve hareketsiz bir şekilde bir kaplumbağa buldu. Durumu  Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım a ihbar etti ve ve bir kutu içinde muhafaza altına aldı.

             Türünün halk dilinde tosbağa adı verilen  Kara Kaplumbağası (Testudograeca )  olduğu belirlenen kaplumbağa Doğa Koruma Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım tarafından ilçede hizmet veren Özel Karadeniz Veteriner  Kliniğine götürüldü. Burada Karakaplumbağasının   Veteriner Hekim Kemal Aydın  tarafından İlk müdahalesi  ve muayenesi yapıldı. Herhangi Bir sağlık problemi olmadığı   tespit edildi.

            Daha sonra  karakaplumbağasıÜnye Şefi  Saygın Yıldırım Tarafından Ordunun Ünye İlçesi SahilKöy Mevkiinde Bulunan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı  Doğa Koruma ve Milli ParklarGenel Müdürlüğüne ait ÇINARSUYU TABİAT PARKINDAhabitatına uygun alanda tekrar doğayla buluşturuldu.

            Yetkilerden alınan bilgilere göre :

           Kara kaplumbağası (Testudograeca ) yayılma Alanı dünyada  Güney Avrupa, Kuzey Afrika,dır. Türkiyedeise tüm bölgelerde görülür.Geniş yelpazede çeşitli bitkilerle, onların yapraklarıyla, çiçekleriyle ve meyveleriyle beslenen otobur bir türdür. Çok nadir olarak da hayvan leşleriyle beslenir.Toplam vücut uzunluğu Maksimum 20 cm kadardır.Habitatıorman içi, orman açıklıkları, yol kenarları, su kenarları, Taşlık, kayalık alanlar, Çayırlar, Makilikler, Tarlalar, Bağ, bahçeler, bozkırlardır. Aktivasyon Zamanıyılın Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, aylarıdır. Yılın diğer aylarını  kış uykusunda geçirir.

Ordu’nun Ünye  ilçesinde duyarlı vatandaş Fulya Cin tarafından Cüri Mevki Devlet Sahil Yolunda Ters çevrilmiş ve hareketsiz bir şekilde bir kaplumbağa buldu. Durumu  Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın Yıldırım a ihbar etti ve ve bir kutu içinde muhafaza altına aldı.              Türünün halk dilinde tosbağa […]

KARA KAPLUMBAĞASI DOĞAYLA BULUŞTURULDU.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.