Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda Değişiklik Yapıldı

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda Değişiklik Yapıldı
07 Mart 2016 - 7:54

kpssde_degisiklik_h11753

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkındaki Genel Yönetmeliğe ilişkin değişiklik içeren Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KPSS kapsamında yeni bir sınav yapılmaması durumunda sonuçlar, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olacak.

Ünye Final Temel Lisesi Rehber Öğretmeni İsmail Abanoz, gazetemize yapmış oluğu açıklamada KPSS’de yapılan 1değişiklik hakkında şunları söyledi; “Bunu bu sene ilk defa uyguluyorlar. Bu sınavda şöyle bir şey var. Eskiden sınav sonuçlarının bir sene geçerliliği vardı. Devlet artık bunu kaldırdı. Öğrencilerin arasına ister istemez dedikodu olayı ortaya çıkabilir. Torpilli insanların alınacağı olayı düşünülebilir. Bu sınavın ucu açık. İki sene sonra da yapabilir. Üç sene sonra da yapabilir. İhtiyacım yok ta diyebilir. Bu durum ister istemez adayları olumsuz yönde etkiler. Öğretmen adaylarının bakış açısı da olumsuz olur. Çünkü ben Milli Eğitim kuruluşlarına görev alamayacağım diye düşünür. Bunu bazı kurumlar bence art niyetli olarak kullanabilir. Devlet öğretmen almıyor. Sen bana muhtaçsın diyerek öğretmenleri sömürü yoluna da gidebilirler. Bu da ayrı bir tehlikedir. Merdiven altı dediğimiz kuruluşlar bunu yapabilir. Buda öğretmenlik duygusunu öldürebilir. İnsanlarda yıllar geçtikçe bu duygu ölebilir. Bu sınavın seneden seneye geçerli olması bence daha iyidir. Bizde uygulamayı göreceğiz. Ama ben bu uygulamanın çok olumlu olacağını düşünmüyorum” dedi.

Türkiye’deki Eğitim Sisteminde Hiçbir Şey Yerinde Durmuyor

Abanoz, bu değişikliğin olmasının nedeni hakkında ise şöyle konuştu; “Türkiye’deki eğitim sisteminde hiçbir şey yerinde durmuyor. Bunun örneği de 4+4+4 olan eğitim sistemini 5+3+4 de dönme durumu var. ÖSS’deki 30 tercihi önce 24’e, sonra 30’a şimdi de tekrar 24’e çektiler. Her zaman eskiye bir dönüş oluyor. Bunu her an döndürebilirler. Bu durum sonuçta hükümetin kendi çıkarları ile alakalı olan bir durumdur. Bunu böyle dediler. Ama belki iki hafta sonra farklı bir şey çıkarabilirler” dedi.

Abanoz, sözlerini şöyle noktaladı; “Ben eğitim sisteminin bu kadar fazla değiştirilmesi taraftarı değilim. Öğretmen olanları tekrar bir sınava tabi tutarak öğretmenliklerini ölçer gibi insanları almak demek üniversitelerin öğretmen kadrolarına güvenmemek demektir. Benim gönümden geçen inşallah işsiz öğretmen kalmaz. Sonuçta bu inanlar öğretmen olacağız hayali ile yaşıyorlar” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-