Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KALEDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

KALEDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK
04 Mart 2020 - 18:17

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, restorasyon çalışmaları devam eden kalede incelemelerde bulundu.

Başkan Tavlı yaptığı açıklamada, Ünye’nin turizm destinasyonu anlamında en önemli değerlerinden biri olan Ünye Kalesi’nde 1’nci ve 2’nci etap restorasyon çalışmaları tamamlandığını, 3.ve 4. etap restorasyonlarının ise yakında başlayacağını belirtti.

Tavlı ayrıca, 2019 Aralık ayı sonunda yapılan ihale ile Dehlizlerin açılma çalışması Ocak ayı itibari ile resmen başlamış olacağını ifade etti.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı açıklamasında şunları ifade etti;

 “Ünye Kalesi Karadeniz’in en önemli kalelerinden bir tanesi. Pontus Krallığı döneminde yapılan ve daha sonra da Osmanlı döneminde buranın farklı sebeplerle kullanıldığından dolayı kapatıldığı bir süreci yaşayan, daha sonrada atıl bir vaziyette terk edilen Ünye Kalesi, günümüzde geldiği bir süreçte restorasyon çalışmasıyla hem turizmimize katkı sağlamak hem de tarihimizi değerlerini ortaya çıkarmak adına gayret sarf ediyoruz. Kültür Bakanlığı’nın birinci ve ikinci etabının saha yüzeyindeki restorasyon çalışmalarını tamamladığı. bu yıl itibariyle de 3. Etabın ihalesinin yapılıp 3 ve 4. Etap olarak restorasyon çalışmalarının devam edeceğini duyurmak isterim.

Burada iki tane dehlizimiz var ve yıllarca bununla ilgili birçok senaryolar yazıldı. Bu senaryoların gerçeğinin ne olduğunu anlamak ve de tarihin derinliklerinde ve buradaki dehlizin derinliklerinde ne olduğunu tam manası ile ortaya çıkartmak adına Ordu Valiliği ve Ünye Belediyemizin ortak çalışması ile birlikte 2019 yılının 27 Aralık tarihinde buranın kararı alındı ve ihalesine çıkıldı. İhaleyi kazanan firma ile 1. Ayda sözleşme imzalandı. Burası Ordu Müze Müdürlüğünün kontrolünde ve Müze Müdürlüğünün arkeolog elemanlarının da titiz ve ince denetimiyle birlikte bu dehlizlerin artık temizlenme çalışmaları başlamış olacak. Buranın ihale bedeli ise 1 Milyon 9 bin TL civarında. Bu dehlizleri temizleyerek burada ne olduğunu titiz bir araştırma neticesinde burada her türlü bulguyu daha iyi değerlendirebilmek adına Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü hocalarıyla da koordinasyon içerisindeyiz ve her türlü bulguyu değerlendirmek üzere ortak çalışma yürütülmektedir. Burası 24 saat kamera ile izlemekte ve burası çalışma esnasında müteahhit firmanın çalışma esnasında Ordu Müze Müdürlüğünün arkeologları tarafından da denetim içerisinde olduğunu belirtmek istiyorum. Burası temizlendiğinde restorasyon çalışmaları yapıldığında Ünye’nin turizm restorasyonlarında en önemli ayaklarından bir tanesini teşkil edeceğini ifade etmek istiyorum. Buradaki çalışma süresi müteahhit firma tarafından 300 gün olarak belirlendi. Bu süre zarfından iş güvenliği ve diğer güvenlikler nedeniyle Kale içi ziyaretler yasaklanmıştır. Restorasyon çalışmalarımız sona erdiğinde Kale’yi ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerimize uygun ortamı sağlamak için gayret edeceğiz. Çalışmalarımızın hayırlı olmasını ve kazasız belasız sürecin tamamlanmasını temenni ediyorum.” dedi

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-