Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“Kalbimizle Dost Olalım”

“Kalbimizle Dost Olalım”
11 Nisan 2019 - 1:04


Kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgi vermek,  kalp sağlığı konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek amacıyla “8-14 Nisan tarihleri arasında Kalp Sağlığı Haftası” etkinlikleri yapılıyor.

“Kalp ve damar hastalıkları Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, ölümlerin birinci sırasını oluşturuyor. Dünyada eğitim ve gelir düzeyindeki yükselme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler beklenen yaşam süresinin artmasına neden oluyor Yaşam süresinin uzaması istenen bir şey olmakla birlikte, paralelinde bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında artış meydana getirdi.

Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ergün Yanmaz, Kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri; yaş ve cinsiyet, birinci derece akrabalarda kalp ve damar hastalık öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet olduğunu söyledi.

Dr. Yanmaz, “Ayrıca  sigara kullanımı; İnmeye (felç), akciğer hastalıklarına ve çeşitli kanserlere neden olmaktadır. Bütün bu korkunç tabloya rağmen, belki de  konunun en rahatlatıcı tarafı, kardiyovasküler hastalıkların “Önlenebilir Hastalıklar” olmasıdır.

Dünya Sağlık Örgütü; Kan basıncı, obezite, kolesterol ve sigara içiminin kontrolü ile kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığının yarıya indirilebileceğini belirtmektedir. Kalp sağlığı için belirli önlemlerin alınması, özellikle çocuklara erken yaşlardan itibaren, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam alışkanlıklarının kazandırılması, onların  uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmelerini sağlayacaktır” dedi.

Kalp sağlığını  korumak için  dikkat edilmesi gereken bazı noktalara hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ergün Yanmaz, şunları söyledi;

“Sağlıklı ve yeterli beslenmeli,

Özellikle 5-15 yaş grubunda görülen bademcik iltihapları tedavi edilmediği taktirde, Romatizmal Kalp hastalıklarına neden olabileceği için, üst solunum yolu enfeksiyonlarının erken tanı ve tedavisiyle ileride oluşabilecek  kalp hastalıklarından korunmalı,

Fiziksel aktivite artırılmalı,

Sigara ve alkol gibi zararlı maddelere  ” HAYIR ” denmeli,

Stres faktörü kontrol altına alınmalı,

Sağlıklı vücut ağırlığı  korunmalı,

Kan basıncı  kontrol altında tutulmalı,

Kan değerleri ölçümünü düzenli olarak yaptırmalıyız.

Kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek sizin elinizde. Tüm halkımızın  Kalp Sağlığı Haftasını  kutlar, sağlıklı günler dilerim.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-