Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KAHVERENGİ TEHLİKEYE SAMURAY DARBESİ

KAHVERENGİ TEHLİKEYE SAMURAY DARBESİ
29 Mayıs 2020 - 0:48

Fındığa da büyük zarar veren kahverengi kokarca mücadelesinde samuray arısının kullanılması için düzenlenen uluslararası çalıştayda görev alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Tuncer, “Tarım Bakanlığının samuray aracığını Türkiye’ye getirme kararı doğru bir karardır. Bu çevreci bir mücadele yöntemidir.” dedi.        

Kahverengi Kokarcanın Türkiye’de son 3 yıldır görüldüğünü belirten Prof. Dr. Celal Tuncer, “Dünyada ise varlığı her geçen gün hızla yayılıyor. 300’den fazla bitkiye zararı var.  Bunların arasında meyveler başta olmak üzere domates, biber, hububat, mısır, Trabzon hurması, kivi ve fındıkta zararı olan bir böcek. Yemediği bir şey yok. Böğürtlen de dahil. Türkiye’ye Gürcistan’dan girdi. Şu anda yoğun olarak Artvin ve Rize’de mevcut ancak bu iki il dışında 8 ilde de görüldü. Bunların içinde Ordu, Giresun, Samsun olduğu gibi İstanbul ve Yalova da var. Biz bu böceğin diğer ülkelerdeki geçmişine baktığımız zaman 5 ila 10 yıl içerisinde sayısal varlık açısından çok büyük patlama yaptığını görüyoruz. Özellikle Türkiye gibi iklimi biraz daha sıcak olan yerlerde bu patlama 5 yıl içerisinde oluyor.” diye konuştu.

HİÇBİR ZARARI YOK

Kahverengi kokarcanın ‘doğrudan zararlı’ olarak tabir edilen kategoride bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Tuncer, “Ürüne çok ciddi zarar veriyor. O nedenle dünyada bunun mücadelesine yaklaşık 15 yıldır çok büyük emek harcandı. Özellikle kahverengi kokarcanın ciddi zararlara neden olduğu İtalya ve Amerika’da yapılan ciddi çalışmalarda kahverengi kokarcanın anavatanı olan Çin’de onu baskılayan samuray arıcığı tespit edildi. Samuray arıcığı Avrupa’ya getirildi, 7-8 yıldır test çalışmaları yapılıyor. 2020 içinde de İtalya ve İsviçre’de bu böceğin salımı yapılacak. Amerika’da ise 5 yıl önce samuray böceğinin salımı yapılmaya başlanmıştı. Samuray arıcığı sadece kahverengi kokarcanın yumurtaları ile besleniyor. Onu bulamazsa yeşil kokarcanın yumurtalarını yiyor. Başka hiçbir şey yiyemez. Ne bitki ne de et. İnsana ya da bir başka canlıya ya da arı türüne zararı asla söz konusu değil. Bunu akla getirmek bile abes.” şeklinde konuştu.         

TEHLİKE BÜYÜMEDEN ÖNLENMELİ 

Türkiye’nin kahverengi kokarca tehlikesi karşısında pro-aktif davranmak istediğini aktaran Prof. Dr. Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğrusu da budur. Tehlike büyümeden tehlikeyi önleyebilmek gerekir. Kahverengi kokarcanın Türk tarımına vereceği zarar ortaya çıkmadan önce Türk ekonomisi ve Türk tarımı için tedbir alalım ve bu böceği bir an önce Türkiye’ye getirelim dedik. Bu kapsamda çeşitli toplantılar düzenledik. Yaklaşık 2 yıldır uğraşıyoruz. Hem kamu hem de özel sektördeki paydaşları bilgilendirdik. Geçen hafta Tarım Bakanlığı yetkilileriyle online toplantıyla bir araya geldik. Nihayet bir karara varılarak bu faydalı böceğin Türkiye’ye getirilmesi yönünde irade ortaya koyuldu.”

GEÇ KALINMAMALI

Samuray böceğinin ilk olarak Samsun’daki Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne getirileceği bilgisini veren Prof. Dr. Tuncer, ”Muhtemelen bu yıl hazırlığı yapılacak. Ondan sonra da önümüzdeki yıldan itibaren getirilerek üretimi yapılacak. Çok gecikmeden bu işin yapılması lazım. Yavaş hareket etmemek lazım. Karar alınması tek başına yeterli gelmez, çözüm olmaz. Seri takip ederek üretime geçilmesi lazım. Bunun da en geç bir iki yıl içinde olması lazım. Kahverengi kokarcanın tarım ilacı kullanılmadan uzun yıllara dayalı çevre dostu mücadelesinin bu yolla olacağına inanıyoruz. Çünkü anavatanında ve diğer ülkelerde takip edilen yol bu.” dedi.   

ÇEVRE DOSTU ÇÖZÜM

“Samuray böceğinin getirilmesi sadece fındıkta değil bütün Türkiye’yi etkileyebilecek, çok büyük miktarda zirai ilaç kullanımına neden olabilecek bir sorunu tamamen çevre ve doğa dostu bir şeklide çözmek olacak.” diyen Prof. Dr. Tuncer, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz hem fındıktaki kaybı önlemek istiyoruz hem de Karadeniz’de zirai ilaçlama yapılarak doğanın ve çevrenin kirlenmesini önlemek istiyoruz. İnsanların zehirlenmesini önlemek istiyoruz. Bana bunu bir iki kelime ile özetle deseniz ‘kahverengi kokarca ile mücadelede çevre dostu çözüm’ derim. Biz daha önce yaptığımız çalışmalarda kahverengi kokarcanın 1 milyar dolar zarar verebileceğini gördük. Zaten bu böceğin kardeşi diyebileceğimiz yeşil kokarcanın fındıkta 350-400 milyon dolar zarar veriyor.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-