Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

KAÇIRILAN GEMİCİNİN BABASI SEZAİ ORHAN KONUŞTU

KAÇIRILAN GEMİCİNİN BABASI SEZAİ ORHAN KONUŞTU
24 Ocak 2021 - 13:35

“SEVİNÇLİ HABERLERİ ALMAK İÇİN DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Gine Körfezi açıklarında Nijeryalı korsanlar tarafından kaçırılan Türk gemisinde bulunan Fatsalı gemicinin babası konuştu. Kaçırılan Hamza Orhan’ın denizci babası Sezai Orhan, devlet büyüklerinden yardım beklediklerini söyledi.

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, dün silahlı Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, 19 kişilik mürettebattan 1 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi de kaçırıldı. Korsanların kaçırdığı gemicilerin arasında Fatsa ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Hamza Orhan’ın da yer aldığı öğrenildi.
İstanbul ve Londra merkezli gemi şirketinden yapılan ilk açıklamada, Lagos’a yaklaşık 180 mil açıkta seyreden ve 19 mürettebata sahip Türk gemisine yönelik saldırıda bir kişinin yaşamını yitirdiği, 15 kişinin kaçırıldığı ve 3 kişinin ise gemide bırakıldığı belirtildi.

“Denize 4 buçuk ay önce gitmişti”

Kaçırılan mürettebatın içerisinde bulunan Fatsalı denizci Hamza Orhan’ın denizlerdeki stajın son turu olduğu ve sonrasında aynı şirkette kaptan olarak göreve başlayacağı öğrenildi. Hamza Orhan’ın, yine kendisi gibi denizci olan babası Sezai Orhan, yaşadıkları korku ve endişeyi Fatsa Son Dakika Haber’e anlattı. Baba Sezai Orhan, “Oğlumla en son dün sabah görüştük. Bize, ‘yatmaya gidiyorum’ diyen bir mesaj gönderdi. Sonrasında da görüşmemiz yok. Zaten o görüşmeyi de mesaj olarak yaptık. Öncesinde de Nijerya’daydı, malı tahliye ettikten sonra kalkıyorlar ve yük alıp yola koyuluyorlar. Oradan da geçerken korsanlar tarafından alıkoyuluyorlar. Oğlum zaten devamlı o taraflarda çalışıyorlardı. Sürekli o taraflara gidiyorlardı. Son seferiydi, aybaşında da gelecekti. Oraya gideli de yaklaşık 4 buçuk ay oldu. Kendisi stajyerdi, ancak kaptan olarak devam edecekti” dedi.

KAYNAK İHA

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-