Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

İTALYAN AĞZIYLA KONUŞUYOR

İTALYAN AĞZIYLA KONUŞUYOR
19 Şubat 2021 - 23:17

Altınordu Ziraat Odası (AZO) Başkanı Atakan Akça, Karadeniz İhracatçılar Birliği (KİB) Başkanı Edip Sevinç’in ‘kar fındığa iyi geldi, karanfilden rekolte belli olmaz, fındığı 25 liraya sattırmayanlar kötülük yaptı ve dünyayı ihracatçılar iyi tanır’ şeklindeki sözlerine tepki göstererek Sevinç’in üreticinin elindeki fındığı düşük fiyata almak için algı operasyonu yapmaya çalıştığını söyledi.  

Ordu Olay’a konuşan Altınordu Ziraat Odası (AZO) Başkanı Atakan Akça şunları söyledi: “Söylediği şeyler çok çelişiyor. İlk önce ‘karanfil sayımı yapılmaz düzgün bir sonuç vermez yarın ne olacağı belli olmaz’ diyor ama sonra ‘biz karanfil sayımına başladık fındık mahsulü iyi görünüyor’ diyor. Orada bir kere çelişmiş ‘burada yapılacak sayımların üreticiyle işi yoktur’ gibi bir şey söylemiş.

TEKELCİ FİRMANIN TALİMATLARINA GÖRE KONUŞUYOR 

Evet doğru üreticiyle işi yoktur, kendi ticaretiniz için yapıyorsanız, kendi pozisyonunu almak için yapıyorsan kamuoyu ile paylaşmayacaksın. Cebinde duracak kendi hesabını kitabını ona göre yapacaksın. Şimdi üreticinin elinden fındığı ucuza almak için, üreticiyi panikletmek için yok karanfilden şöyle çıktı gibi söylemleri piyasada konuşmayacaksınız. Madem düzgün ticaret yapıyorsanız, düzgün adamsanız böyle yapacaksanız. Ya da  bu memlekettin üreticisine hizmet ediyorsanız ki hiçbir zaman üreticinin yanında durmadınız hep tekelci firmanın talimatları doğrultusunda ne gerekiyorsa onu yaptınız. Kendi ufak menfaatleriniz için bu memleketin, bu ülkenin, bu üreticinin âli menfaatlerini yok saydınız.

ÜRETİCİNİN ELİNDE CİDDİ FINDIK VAR

‘Dünyayı ihracatçı tanır’ diyor evet doğru üretici dünyayı tanımaz doğru söylüyorsun ama ürününü tanır, emeğinin değerini bilir. Bizim yaptığımız açıklamalara ilişkin olarak  ‘piyasaya arz yaptırmayan arkadaşlar fındığa ihanet etti’ diyor. Şu anda üretici fındığına sahip çıktığı için bunlar panik halinde. Yani üretici fındık 21 liraya düştü ürününü satmadı. Niye üreticinin kafasına koyduğu bir rakam vardı. İlk başlarda söylediği kısa vadeli 25 TL’ye çıkınca bir takım üretici fındığını sattı. Ama diğer üretici aklına 30 lirayı koymuştu. O üretici fındığını satmadı ve bu azımsanacak miktar da değil. Şu anda yüzde 25 ile yüzde 30 arası üreticinin elinde fındık var.

KAR İYİ OLDU AMA DON TEHLİKESİ SÜRÜYOR

‘Kar yağdı bu mevsimde iyi oldu’ diyor. Evet kar hakikaten iyi oldu. Kuraklık vardı ve çok önemli bir sıkıntıydı. Ondan memnunuz. Ama Allah göstermesin o kar şimdi dalda duruyor yarın obur gün iki gün üç gün üst üste -5’lere -6’larda varan Meteoroloji’den don uyarıları var. Bu kar daldan inip dal çıplak kalırsa zirai donmalara maruz kalırsa ne olacak? Böyle bir sıkıntı var. Tabi ki biz bu sıkıntının olmasını istemiyoruz.

ÜRETİCİ İLE BİRLİKLERİNİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR

Sanki şöyle bir algı oluşturmaya çalışıyorlar, ihracatçılar fındık üreticisinin yanında biz ziraat odası başkanları olarak ya da diğer kurumlar olarak ille de Cenab-ı Allah’tan sanki yalvarıyoruz zirai don olsun da fındık az olsun gibi bir söylem içindeyiz gibi lanse etmeye çalışıyorlar. Hayır kardeşim, biz ve hiçbir üreticimizin bu memlekettin bu tür olaylardan, zirai dondan, kuralıktan, doludan veya diğer afetlerden zarar görmesini istemiyoruz. Rızkı veren Allah’tır. Cenab-ı Allah rızkını bir şekilde verir. Ama hiçbir kimse fındık az olsun gibi söylemlerle üreticiyle üretici birliklerini karşı karşıya getirmeye çalışmasın. Buradan çok büyük zarar görürler. Herkes bunu hesabını yapacak.

ZİRAAT PROFESÖRLERİNE TEPKİSİ DE ALGI OPERASYONU AMAÇLI 

Bir de şuna değinmiş onu da vurgulamak istiyorum; ‘üniversite hocaları toplantı yaptı tozlaşmanın sıkıntılı olduğu dişi ile erkek buluşmadığıyla alakalı bir söylem geliştirmişlerdi’ demiş. ‘Bilimsel dayanağı olmayan konuların gündeme getirilerek fındık üreticisinin mağdur edildiği bu sayede Amerika’nın bademinin devreye girdiği’ gibi şeyler söylemiş. Bunlar da tamamen yine manipülasyon amaçlı üreticinin alın terinin, el emeğinin birilerine peşkeş çektirmesi operasyonudur.” 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-