Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

PANDEMİ İŞ DÜNYASINI ZORA SOKTU

PANDEMİ İŞ DÜNYASINI ZORA SOKTU
24 Kasım 2020 - 0:29

YARALAR DERİNLEŞMEDEN ÖNLEMİNİ ALMAK GEREKİR”
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş; “Malumunuz olduğu üzere havaların soğuması, kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirilmesi ve benzeri nedenlerle son dönemde uzun süredir mücadele ettiğimiz salgın hastalıkla ilgili rakamlarda maalesef hızlı bir artışla karşı karşıya kaldık” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.


Başkan Karataş’ın açıklamasının devamı şöyle; “Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri ile alınan yeni tedbirler duyuruldu. Yeni tedbirlerle birlikte de daha önce de olduğu gibi ilk olarak restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya, çay ocağı gibi yeme içme yerleri, oyun-spor salonları, eğlence yerleri, sinemalar ve halı sahalar gibi yerlerle ilgili kısıtlamalar yeniden başladı.


Pandeminin ilk günlerinden de hatırlayacağımız gibi ilk tedbirler yine bu sektörlere yönelik alınmış ve uzun süre boyunca da bu sektörler üzerinde tedbirler devam etmişti. Henüz ilk kısıtlamaların yaralarını maddi olarak saramamış bu sektörlerin temsilcileri ise tam toparlanmaya başlamışken yeni bir kısıtlamayla karşı karşıya kaldılar ne yazık ki. Sürecin başından beri alınan tedbirler sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek adına devletimiz ilk günden bu yana hızlı aksiyon alarak çalışmış, kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere birçok imkan ve olanak duyurmuş, kanayan yaraya pansuman olabilecek tedbirler ivedilikle alınmıştır. Bunun için emeği olan herkese bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Ancak bulunduğumuz noktada alınan son tedbirlerle de birlikte özellikle vurguladığımız bu sektörlerdeki temsilcilerimizin aldıkları yara acilen direkt bu sektörlere yönelik ilave tedbirler alınmazsa ne yazık ki pansuman ile çözülemeyecek derinliğe ulaşmaya başlamıştır. Örnekse, söz konusu sektörlerde çalışan personeller çok uzun süredir kısa çalışma ödeneği ile hayatlarını idame ettirmeye çalışmakta, kısa çalışma ödeneği ise mevcut hali ile bu kadar uzun bir süre boyunca daha düşük koşullarla hayatın idamesini zorlaştırmaktadır. Bu noktada genel kapsamlı olmasa bile en azından bu sektörlere yönelik olarak kısa çalışma ödeneğinin koşullarında ilave bir iyileştirmeye gidilmesi acilen düşünülmelidir. Aynı şekilde söz konusu sektörde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcilerimiz pandemi başında duyurulan finansman olanaklarından faydalanmış fakat içinde bulunduğu mevcut koşullarda bunun geri ödemesini sağlayabilecek karlılığa ulaşacak bir iş potansiyeli yakalayamamışlardır. Başta vergi ve SGK borçları olmak üzere bu sektörlerdeki üyelerimizin kredi ödemelerinde ilave ertelemeler uygulanması yine acilen gereklidir.


Önümüzdeki sürecin kış dönemi olması sebebiyle hem ilgili sektörlerin temsilcilerine hem de çalışanlarına doğalgaz, elektrik, su yardımı gündeme alınmalı, kapalı kalacakları veya kısıtlı olarak faaliyetlerini sürdürecekleri dönem için oluşacak kira ödemeleri konusunda bir alternatif sunulmalıdır.
Yerel yönetimler bazında sağlanan maske, dezenfektan vb destekler elbette faydalı sağlasa da zorlu bir süreçle mücadele eden iş dünyasına güç vermek konusunda yeterli argümanlar değildir. Daha güçlü bir irade ortaya konulmalı ve bu istikrarlı şekilde devam ettirilmelidir.


İçinde bulunduğumuz sürecin bahsi geçen sektörlerle birlikte toplumun her kesimi için zor olduğunu biliyor, daha önce benzer durumlarda doğru noktalarda hızlı müdahalelerle dünyadaki pek çok ülkenin yaşadığı maddi, manevi ve sağlıkla ilgili sorunları olabilecek en hafif düzeyde tutmayı başarabilmiş devlet büyüklerimizi bu defa da dönüşü zor bir noktaya gelmeden vurguladığımız hususlarda tedbir almaya davet ediyoruz.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-