Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

İNTİHARDA ÖNDEYİZ

İNTİHARDA ÖNDEYİZ
03 Mart 2020 - 23:42

Ordu’nun intihar vakalarında Karadeniz’de ilk sırada olduğunu ifade eden Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Oğuz Özat, “Neden Ordu’nun ilk sıralarda olduğuyla ilgili üniversitelerin çalışma yapması gerekir. Bir sosyal bulaşmamı mı, yoksa kültürel nedenler mi var ortaya konmalı” dedi.
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ‘Etkin Aile Mutlu Çocuk ve Müşavirlik Hizmetleri’ başlıklı bir eğitim programı düzenledi. Konferansa konuşma olarak Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı O4ğuz Özak katıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ilgi yoğun oldu. Salonda boş yer kalmayınca bazı izleyiciler programı ayakta takip etti. Ordu Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş da programa katılarak bir açış konuşması yaptı.

BİREYSEL KAÇMA DAVRANIŞI MI YÜKSEK?

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Oğuz Özat, “Ülke genelindeki psikolojik sağlamlık, halkımızın ve öğrencilerimizin psikolojik desteğini sağlayacak bir meslek gurubuyuz. Ordu bizim için önemli bir bölge. Bize gelen bilgilere Ordu’da genel psikolojik durum açısından üst rakamlar görünmüyor. Yani anormal sıra dışı sıkıntılı bir durum yok gibi. Ordu’nun intihar vakalarında Karadeniz’de ilk sırada olduğunu ise biliyoruz. Neden Ordu’nun ilk sıralarda olduğuyla ilgili üniversitelerin çalışma yapması gerekir. Bir sosyal bulaşmamı mı var yoksak kültürel nedenler mi var yoksa Ordu’da bireysel uzaklaşma ve kaçma davranışı mı yüksek buna bakılmalı. Bunu akademik çalışmalar ortaya koyar” dedi.

BİLGİ BİLGELİĞE DÖNÜŞTÜĞÜNDE DOĞRUYU BULURSUNUZ

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak ise sunumunda mesleklerin niteliği, yaşam biçimleri, ilişki biçimleri, iletişim türleri, yaşam rollerimiz, psikolojik danışmanın kişilik özellikleri ve psikoterapi alanındaki değişim ve gelişmelerini anlattı. Prof. Dr. Yeşilyaprak, “Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Amy Wrzesniewski insanların mesleklerine ve işlerine yönelik bir araştırmasında, insanların çoğu zaman sevdikleri işlerde daha çok başarılı olmalarından daha çok; Başarılı oldukları işleri sevdiklerini ortaya koymuş. Çünkü başarı ilgiyi arttırıyor, ilgi beceri ve gelişimini sağlıyor. Yaşam boyu öğrenci olun. Bilgi kazanmanın sonu yoktur. Bilgi ne zaman bilgeliye dönüşürse, doğruyu bulmuşsunuz demektir” diye konuştu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-