Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

İLKÜVEZ’DEKİ ÇÖP TESİSİNE ÜNYE’DE BASIN AÇIKLAMASI

İLKÜVEZ’DEKİ ÇÖP TESİSİNE ÜNYE’DE BASIN AÇIKLAMASI
12 Mart 2020 - 16:37

Çaybaşı ilçesinde kurulu bulunan düzenli çöp depolama tesisinin çevreye verdiği zararla mağdur olduklarını dile getiren yöre halkına bazı siyasiler ve STK’lardan destek geldi.

CHP Ünye ve Çaybaşı ilçe başkanlıkları, İyi Parti Ünye ve Çaybaşı İlçe başkanlıkları, Atatürkçü Düşünce Derneği Ünye Şubesi ve Ordu Çevre Derneği; yöre halkının sesini düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla duyurdu. Basın açıklaması öncesinde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Ortak basın açıklaması metnini Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak okudu. Açıklamada: “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Çaybaşı İlküvez’deki çöp tesisinden pis kokular yanında hukuksuzluk kokuları yükseliyor. Üç aya yaklaşan süredir direniş çadırı kurarak, yaşam alanlarını koruyan, tesiste ÇED raporunda yazılmasına karşın eksikliklerin giderilmemiş olması çevre kirliliğine neden oldu. Sular kirlendi, orman çöple doldu; yaban yaşamı da olumsuz etkilenmeye başladı. Bizler Çaybaşı ve Ünye’de bulunan partiler, sendikalar, dernekler olarak halkımızın duyarlılığına, çadır direnişine sahip çıkıyoruz; haklı mücadelelerini destekliyoruz” vurgusu yapıldı.

Kar kış demediler

ORÇEV yönetim kurulu üyesi Özbucak direnişin zor şartlarda sürdürüldüğünü belirterek, “Kar kış demeden kadın erkek, genç yaşlı özverili mücadeleleriyle duymayan kulaklara, görmeyen gözlere haklılıklarını kanıtladılar. Çöp bölgesine giden herkes şaşkınlıklarını, kızgınlıklarını gizleyemediler. Yani yapılmayacak yer neresi diye sorulursa, burası denecek yere çöp tesisi kuruldu. Orman kesildi, rüzgara açık tepeye bu tesisinin planlamasını yapmanın akla mantığa uygunluğu olmadığı gibi bilimselliğe, ekoloji ve çevre kurallarına uygunluğu hiç yok.”

Gözaltı kabul edilemez

Yapılan açıklamanın devamında, “Halkımızın haklı direnişi, gözdağı verilerek, gözaltına alınarak durdurulmaz. Bizler her şart altında halkımızla birlikte olacağız. Onları sesi, kürsüsü, güvencesi olacağız. Halkımız kurallara uyulmadığı, yasalar hiçe sayıldığı için yasaları, hukuku savunmaktadır. Yetkililerin yapması gerekeni halk yapıyor. Nedense yetkililer de halkı cezalandırmaya çalışıyor.

Halkın sesine kulak verme yerine gözaltına alınmaları yaşam alanlarını koruma çabasını engelleyemez. 80 günü aşkın süredir direniş çadırında hem de karda kışta bu insanlar neden bekliyorlar, talepleri nedir, diye sormak gerekirken; gözaltı ile karşılaşmaları kabul edilemez.

Ordu Valiliğinden halkı gözaltına alması için değil, güvenliğini sağlamasını için emir vermeye çağırıyoruz. Halkın geleceğini, sağlığını tehdit eden tesisinin denetlenmesi, sorumlular hakkında soruşturmanın açılması gerekirken halkın gözaltına alınması kabul edilemez.

Artık bizler de İlküvezliyiz

Buradan sesleniyoruz: Partiler, sendikalar, dernekler olarak bugüne kadar olduğundan çok İlküvez halkının yanında olacağız. İlküvez halkına yaşatılacak mağduriyet bizlere de yaşatılmış olarak kabul edeceğiz. Her gün direnen halkın yanında olacağız.

Halk, direnişleriyle birlikte yasal-hukuksak haklarını da kullanmaya başladı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çöp alanı ile ilgili imar değişikliğinin hukuksuzluğunu belirten itiraz dilekçesini dün Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne iletti. Şimdi sırada ÇED kurullarının yerine getirilmediğini kanıtlayan belgelerle İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne şikâyet ve suç duyurusu dilekçesi vermek için hazırlanıyorlar. Halkın yaşam alanlarına sahip çıkma çabası sürüyor, bizler de onlarla beraberiz. İlküvezlilerle kardeş olduk. Artık bizler de İlküvezliyiz. Bu nedenle yeniden haykırıyoruz: İlküvez Halkının Çığlığı Duyun. Çöp işkencesini sonlandırın.” çağrısı yapıldı.

“Biz orayı bırakmayacağız”

Basın açıklamasına katılan İlküvezli Emine Elik adlı vatandaş ise “bize bu suları Allah verdi. Bu tesisten Ünye’den yukarısı etkileniyor. Buradan Ünyelilere de sesleniyorum. Hepiniz gelin yaylaya bakın. Şuanda 3 ana ırmaktan sular denize süzülüyor. Biz bunu Ocak ayının -15-20 derecesinde yatarak önlemeye çalışıyoruz. Demiyor ki hiçbir Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı biz onu kaldıracağız demiyor. İyileştireceğiz diyor. Çöp suları kaynıyor, depolar almayla tüketemiyor. 1,5 aydır tankerler taşıyor hala daha iyileştireceğiz diyor. Askerimiz bana emir geldiği an ben zor kullanacağım diyor hani bizim devletimizin askeri, nerede? Bize mi zor kullanacak? Biz orayı bırakmayacağız. Cumhurbaşkanına iletmiyor Vali Bey. Vali Bey’e diyorum bana şov yapıyorsun diyor. Onu Allah’a havale ettim” diyerek tepkisini dile getirdi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-