Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

İBRAHİM HAKAN GÜN İLE TOPRAĞIN BEREKETİ

İBRAHİM HAKAN GÜN İLE TOPRAĞIN BEREKETİ
18 Ocak 2021 - 0:47

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün A52TV ekranlarımıza yaptığı özel röportajda şu ifadelere yer verdi.

“Adım İbrahim Hakan Gün, Ziraat mühendisiyim. Bizim burada yapmış olduğumuz faaliyetler çiftçimizin doğru bildiği yanlışları düzeltmek ve farkındalık yaratmak içindir. Türkiye bir tarım topluluğu ve biyoçeşitliliği çok zengin topraklardır. Özellikle Doğu Karadeniz’in çok önemli iki bitkisi fındık ve çay olmakla birlikte, Ordu-Giresun bölgesi daha çok fındık, Trabzon-Rize bölgesi ise çay ile geçimi sağalmaktadır.

Özellikle Ordu’da fındık tarımı başka yapılan alternatif tarım ya da ürün seçeneğine göre çok daha fazladır. Fındık tarımında bizi farklı kılacak birkaç şey var bunlardan bir tanesi organik fındık üretimi, ham madde olarak ise fındığı ürettikten sonra elde edilen fındıktan mamullerinden fındık ezmesi ve farklı farklı fındık ürünleridir. Sonuçta biz fındığımıza, iyi bakmak durumundayız.

 Ocak ayı içerisindeyiz, aslında şu ana kadar bahçede “üç B” dediğimiz budama, besleme, bakım faaliyetlerini çiftçilerin tamamlamış olması gerekmektedir. Biz örnek çiftliğimiz ile Organik Tarım Fındık Okulumuzda bu uygulamalarımızın tamamını bitirmiş bulunmaktayız. Bunlardan en önemlisi budama da hedefimiz sürgünlerin sayısını arttırmak. Sürgünlerin sayısı arttıkça fındık yeni sürgünler üzerinde oluşuyor.

Budama konusunda bazı şeylere değinmek istiyorum, özellikle uç budamasını çiftçilerimizin çoğu yapmıyor. Uç budamasındaki genel kaide şu şekildedir. Bir dalın uzunluğunun %20’si kadar olan kısmı dalın ucundan kesiyoruz bu işlem geriye doğru dallanmaları arttırıyor. Dal üzerinde tırnak bırakmak yanlıştır. Budamayı dibinden yapmak gerekmektedir. Aksi taktirde ağacın ana dallarına zarar vermiş oluruz.

Beslemede yapmış olduğumuz toprak tahliline göre bir kireç uygulaması gerçekleştirdik. Organik fındık ürettiğimiz için kovasyonel girdileri kullanamıyoruz. Koyun gübresi, comfort gübre kullandıktan sonra ocağın 1 metre dışını çapaladık. Meyilli olan fındık bahçelerinde üst kısmı biraz daha geriden, alt kısmı ise bira daha genişten alarak çapalama işlemini gerçekleştirdik.

Bakım da ocaklara bordo bulamacı-sistemik bakır uyguladık. Bölgemiz çok rutubetli olduğu için dal üstünde liken dediğimiz mantarlar oluşur ve bunlar bitkinin yaşlanmasına sebep olur. Biz bu liken oluşumunun tedavisi bordo bulamacı kullanmaktır. Bordo bulamacını sonbaharda %1’lik, ilk baharda da ise yarımlık uygulama şeklinde yapılabilir.

Hastalıklardan bir diğeri ise dal kırandır. Dalın delinmesiyle oluşan dal kıran daireler oluşturarak dala zarar veriyor. Erken ilk baharda, ilaçlı uygulamalarda gülleci bulamacını kullanıyoruz. Dal kıran oluşturan en büyük sebeplerinden bir tanesi budama yetersizlikleridir. Zamanında budama yapmazsak maalesef dal kıran bahçemize çok zarar veriyor.

Kozalak akarı da fındığa zarar verir. Onun da çözümü bordo ve gülleci bulamacıdır.

“Üç B” kuralına uyduğumuz sürece fındık ocaklarımızın sağlıklı bir şekilde koruyabilir ve uygun verim alabiliriz.

Sahil bölgesinde yapmış olduğumuz son gözlemde karanfillerde %50 açma söz konusu olduğunu görüyoruz. Havaların sıcak seyredişi karanfillerin açmasına neden oldu

Besleme toprağın çapalanması, havalanması ve bitki besin elementlerinin zamanında değerlendirilmesi çok önemlidir. Besleme yapmadan önce çiftçilerimize mutlaka toprak tahlili yaptırmalarını öneriyorum. Bu tahlil işlemi, 3 yılda bir mutlaka yapılmalıdır. Biz burada toprağın ph’nı, organik madde, azot, fosfor, potasyum miktarlarını öğrenip gübrelerimizi toprak tahlili üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bu toprak tahlillerinin alınma zamanı hasat bittikten sonraki dönemdir. Bahçenizi temizleyerek, bahçenin değişik yerlerinden 9-10 noktasından 3 cm derinlikten alarak bunu tahlil örneği alınarak, en yakın kuruluşa götürülmelidir. Ünyede bu kuruluş ise, Ünye Ziraat Odasıdır. Buradan çıkan sonuçtan sonra, uygulamanızı ona göre yapabilirsiniz. Tarım gerçekten çok önemli bir konudur. Çocuklarımıza ve yeni nesillere tarımı sevdirmemiz gerekiyor.” Organik Tarım Fındık Okulu” tamamen bu amaçla kurulmuştur. Tarım vazgeçilmezimiz, fındık ise geleceğimizdir. Bu sebepten elimizdeki kıymetli ürüne daha iyi bakmalıyız.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-