Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“Her Çok Azdan Olur”

“Her Çok Azdan Olur”
31 Ekim 2016 - 11:42

o

asÜnye Fen Adamları Derneği Başkanı,Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa KIRANLI 31 Ekim Dünya Tasarruf günü dolayısıyla bir basın bildirisi yayınladı.

Kıranlı yayınladığı bildiride;

Tasarruf kelimesi genellikle tüketmemek gibi algılanıyor, oysa tasarruf etmek israf etmemek, mantıklı tüketmek veya maliyet odaklı yaşamak anlamına gelmektedir. Tasarruf Türk insanının unuttuğu bir kavram haline gelmiştir. Türkiye’de insanların, gelirleri düşük olduğu için tasarrufa para ayıramamaktadır. İnsanların gelir düzeyleri yükseldikçe tasarruf eğilimlerinin artmaktadır.

İnsanların zevkleri, ihtirasları, alışkanlıkları, mecburiyetleri var. O yüzden “Tasarruf Günü”nü tasarruf olmadan kutluyoruz.

Bugün 31 Ekim, Dünya Tasarruf Günü… Geçmişten günümüze tasarrufla ilgili çok şey söylene gelse de günümüzde küresel iklim değişikliği tasarruf yapmak için insanoğlunun en büyük nedeni olsa gerek.

Bölgenin enerji şirketi olarak, elektrik abonesi olan elektrik kullanan tüm müşterilerine, vatandaşlımıza kar kış demeden zor coğrafyada hiçbir engel tanımaksızın kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi vermek için çabalayan Çalık Yedaş A.Ş. adına Ordu İl Koordinatörü Sayın Ümit Yaşar Kışla ve çalışanlarına, İlçemizde de aynı şekilde hizmet anlayışında olan Yedaş Ünye İlçe Müdürü Derneğimizin de Onursal Başkanı olan Sayın Ali Kemal Yılmaz ve çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.

Türkiye’de elektrik üretiminin yarısından fazlasının ithal kaynaklarla karşılanmaktadır. İthal kaynağa dayalı elektrik üretim payı yüzde 55 dolayında “Neredeyse ithal bağımlısı olduğumuz bir kaynak, israf edilerek tüketiliyor. İsrafın ve kaçak elektriğin, Türkiye’nin cari açığına etkisi yaklaşık 701 milyon dolardır.

Tüm vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin kendilerini, çocuklarını, komşularını ve elektriğe bağımlı olarak yaşayan hastaları düşünerek, ortak kullanım ürünü olan elektriği verimli kullanmalarını istiyoruz. Bütün değerlerimiz ve zenginliklerimiz gibi enerjimizi de tasarruflu ve verimli kullanalım. Geleceğimizi israf etmeyelim.”

Günlük hayatımızda yapacağımız tasarruflar ile hem bütçeye katkı sağlayabiliriz hem de küresel iklim değişikliği karşısında hayatımızda büyük öneme sahip enerjinin ekonomik kullanımını sağlayabiliriz.

Dönemin koşullarına göre tasarrufun temelinde doğrudan sermaye veya ekin olsa da günümüz dünyasında enerji kaynakları da tasarruf edilmesi gerekenler arasında çok önemli bir yere sahip.

Enerji tasarrufu konusunda aslında kadın, erkek, çocuk her yaştan herkese büyük görevler düşüyor. Kadınlar günlük hayatında evi temizlerken, bulaşık, çamaşır yıkarken, ütü yaparken, meyve yıkarken… Evde televizyon izlerken, televizyonun sesini kısarak bile enerji tasarrufu sağlayabileceğinizi unutmayınız.

Ev ve işyerinde kullandığınız enerji miktarını azaltıp tasarruf yaparak yalnızca faturalarınızı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda iklim değişikliği üzerindeki etkinizi de azaltırsınız.

Tasarruf; bugün ve yarınlar için en önemli kaynakların idareli tüketilmesidir. Yaşamın her alanında, her türlü eylem ve davranış ile tasarrufu destekleyebiliriz. Başta zamanda tasarruf, enerjide tasarruf, üretim aşamalarındaki tasarruf ve tüketimde tasarruf olmak üzere sınırlı yaşamsal kaynaklarımızı koruyabiliriz.

Unutmayınız ki “Her çok azdan olur.”, “ Damlaya damlaya göl olur.” Herkesi daha yaşanabilir bir dünya için tasarruflu olmaya çağırıyoruz.” dedi.

gggg6

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-