Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Hem doğaya, hem de paraya yazık olmasın

Hem doğaya, hem de paraya yazık olmasın
29 Eylül 2020 - 0:36

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “Yeşil Yol; doğanın bakirliğini bozacak, ekosistemi bozacak, yaylaları bugünkü güzelliklerinden çıkaracak ve plansız, programsız çirkin bir yapılaşmaya açacak. Bu nedenle Yeşil Yol’u mutlaka masaya yatırmamız gerekiyor” dedi.

SAMSUN’DAN ARTVİN’E YAYLLAR BİRLEŞTİRİLECEK

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca sürdürülen Yeşil Yol Projesi ile Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin illerindeki yaylaların birbirine bağlanmasının, yaylaların ekolojik dengesini bozacağı ileri sürülüyor. Projenin geçtiği yörelerdeki halk yıllardır yolun yapılmasına karşı çıkarken, yaylalar asfalt ve beton ile birbirine bağlanmaya devam etti. Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş de, maden ocakları, Hidroelektrik Santralleri, Yeşil Yol gibi projelerin ekolojik dengeye zararı olduğunu açıkladı.

“YEŞİL YOL YAYLALARDA YAPILAŞMAYI HIZLANDIRDI”

Eriş, proje ile yaylaların yapılaşmaya açıldığını belirterek, “Yeşil Yol Projesi, bakir olan yaylaları maalesef yapılaşmaya açacak hatta açtı. Projenin geçtiği bütün yaylalarda konut yapımına başlandı. Ne yazık ki, Yeşil Yol bu işi çok kolaylaştırıyor. Bizler planlama yapmadan hiçbir şekilde o bölgenin sosyoekonomik gelişmesini, mekansal gelişmesini hiçbir şekilde düşünmeden proje uygulanmasına karşıyız. Şu anda birçok yaylada hızlı şekilde yapılaşma var. Bu yapılaşmalara Sayın Cumhurbaşkanı da tepki göstermişti. Hatta konutların yıkılması talimatını vermişti” diye konuştu.

YEŞİL YOL MASTER PLANI HAZIRLANMALI

Eriş, “Yeşil Yol; doğanın bakirliğini bozacak, ekosistemi bozacak, yaylaları bugünkü güzelliklerinden çıkaracak ve plansız, programsız çirkin bir yapılaşmaya açacak. Bundan 5 veya 10 yıl sonra insanların görmek istemediği yerler haline gelecek ve doğallığın bozulmadığı yerler aranmaya başlayacak.  Bizim mutlaka bölgesel master plan yapmamız gerekiyor. Yaylalarda yolların yapılması gereken yerler de olabilir ama bunu planlı bir şekilde ortaya koymamız gerekir. Bunu yapmalıyız ki kişiler oralara elini kolunu sallaya sallaya beton konut yapmamaları gerekir” şeklinde konuştu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-