Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği yayımlandı.

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği yayımlandı.
21 Kasım 2019 - 1:24

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında yapılacak hayvancılık desteklemeleri için usul ve esaslar belli oldu.
Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (No: 2019/54), 20 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.
23/10/2019 tarihli ve 1691 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararda yer alan hayvancılık desteklemelerine ilişkin usul ve esasları kapsayan Tebliğe göre; ülke hayvancılığının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması, hayvancılık politikalarının yürütülmesinde etkinliğin artırılması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıtların güncel tutulması, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve sağlıklı hayvansal üretim için yetiştiriciler desteklenecek.
Tebliğe göre, hayvancılık sektörüne verilecek desteklerden bazıları şöyle:

Buzağı desteklemesi: 2019 yılında doğmuş, TÜRKVET ve e-ıslah’a kayıtlı buzağılar için destek verilecek. Başvurular, birinci dönem için 31/12/2019 tarihine kadar, ikinci dönem için ise 1/4/2020 – 15/6/2020 tarihleri arasında yapılacak. 1/8/2020 tarihinden sonra e-ıslaha kaydedilen buzağılar destekleme kapsamına alınmayacak, 31/12/2019 günü itibarıyla destekleme programından yasaklı olan işletmeler de, 2019 yılının desteklemesinden yararlandırılmayacak.

Anaç koyun ve keçi desteklemesi: Desteklemeden yararlanacak anaç koyun keçilerin yaşları 1/11/2019 tarihi itibarıyla 15 ay ve üzeri olacak. Yetiştiriciler (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler dahil), üyesi oldukları damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine dilekçe ile 2/12/2019 tarihine kadar başvuracaklar.

Arılı kovan desteklemesi: Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı, yetiştirici/üretici örgütüne üye ve işletmesinde en az otuz arılı kovan bulunan arıcılar desteklemeden faydalandırılacak. Arıcılar, en az otuz, en fazla bin adet arılı kovan için desteklemeden yararlandırılacak.

Dığer destekleme başvuru başlıklarıda şöyle; Islah amaçlı süt içerik analiz desteklemesi, Malak desteklemesi, Dişi manda desteklemesi, Sürü büyütme ve yenileme desteği, Küçükbaş soy kütüğü desteklemesi, Damızlık ana arı desteklemesi, İpekböceği yetiştiriciliğinin desteklenmesi, Sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteği, Düve alım desteği, Besilik erkek sığır (manda dâhil) desteklemesi, Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin ve tiftik üretiminin desteklenmesi, Atık desteği, Hastalıktan ari işletme desteklemeleri, Programlı aşı ve küpe uygulamaları, Hayvan hastalığı tazminatı desteklemeleri ve Hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi desteği dir.
Tebliği incelemek içinhttps://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191120-5.htm linkten görülebilir.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-