Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

HAYVANCILIK DESTEKLEME İCMALLERİ ASKIYA ÇIKARILDI

HAYVANCILIK DESTEKLEME İCMALLERİ ASKIYA ÇIKARILDI
17 Şubat 2021 - 12:42

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (2020/32) gereği Buzağı, Anaç Manda ve Malak Desteği, Arılı Kovan, Anaç Koyun Keçi Desteklemesi ve Sürü Yöneticisi (Çoban İstihdam) Desteklemelerine yönelik işletme denetim çalışmaları tamamlandı.

Denetim çalışmaları kapsamında 19 İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli 40 personelimiz tespit çalışmalarını tamamlamış olup oluşturulan destekleme icmalleri İlçe Müdürlüklerimizde askıya çıkarılmıştır.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, hayvancılık politikalarının yürütülmesinde etkinliğin artırılması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıtların güncel tutulması, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve sağlıklı hayvansal üretim için yetiştiricilerimiz her yıl Bakanlığımızca desteklenmektedir. Hayvancılık Desteklemeleri kapsamında yetiştiricilerimiz; Buzağı, Arılı Kovan, Anaç Koyun Keçi Desteklemesi, Sürü Yöneticisi (Çoban İstihdam) Desteklemesi, Süt, Kırmızı Et Desteği gibi bir çok destekleme kaleminden yaralanmaktadır. Halihazırda Buzağı, Anaç Manda ve  Malak Desteği, Arılı Kovan, Anaç Koyun Keçi Desteklemesi, Sürü Yöneticisi (Çoban İstihdam) Desteklemesi saha çalışmaları tamamlanmış olup destekleme icmalleri İlçe Müdürlüklerimizde askıya çıkarılmıştır. Askı itiraz ve değerlendirmelerinden sonra ise ödemeye esas hak ediş listeleri Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilerek ödemeler yapılacaktır. Oluşabilecek kamu zararlarının önüne geçilmesi, yetiştirici mağduriyetlerinin engellenmesi açısından oldukça önemli olan saha denetimlerinde 40 personelimiz 20 araçla ile görev almış ve süresi içerisinde bu çalışmalar tamamlanmıştır. 

Buzağı, Anaç Manda ve Malak Desteği, Arılı Kovan, Anaç Koyun Keçi Desteklemesi, Sürü Yöneticisi (Çoban İstihdam) Desteklemesi kapsamında başvuru sahiplerine 2020 üretim yılı için yaklaşık 35 Milyon TL destekleme ödemesi yapılması öngörüldüğünün altını çizen İl Müdürümüz; “Bakanlığımız tarafından belirlenen şartları taşıyan yetiştiricilerimize her yıl ödenen bu desteklemeler, ilimizde faaliyet göstermekte olan işletmelerin daha karlı ve verimli hale gelmesinde ciddi katkılar sağlamaktadır.” diyerek sözlerine son vermiştir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-