Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

GÜRSU’DAN ÖRTÜLÜ FINDIK TOPLAMA AÇIKLAMASI

GÜRSU’DAN ÖRTÜLÜ FINDIK TOPLAMA AÇIKLAMASI
05 Eylül 2019 - 0:17

Fatsa Ziraat Odası ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar’la fındık toplama da bahçede örtü kullanımı hakkında Fatsa’da yapılan çalışmanın ikinci yılında örtü toplama işlemi yapıldı.

Örtü ile toplama işleminde işçilik maliyetinin % 70 oranında düştüğünü fındığın kendiliğinden olgunlaşarak dökülmesinden dolayı % 3 kâr edildiğinive randımanın %3 artırdığını, bu yıl yoğun geçen yağmurlara rağmen fındığın toprak ile temasının kesilmesinden dolayı aflatoksin oluşumunu engelleyen bu uygulamayı tüm Çiftçilerimizin uygulaması gerektiğini belirtildi..

Fatsa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Haydar GÜRSU yaptığı açıklamada; Dünya çapında gelişen imkân ve Teknoloji sayesinde birçok Ülkede üretilmeye başlayan fındık, Ülkemizin Milli Ürünü olma özelliğini kaybetmesin diye, Kaliteyi artırmak adına Fatsa Ziraat Odası olarak bilgi birikim ve teknolojik imkânları Çiftçimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz 8 milyon insanın doğrudan geçim kaynağı olan ürünümüzü kaliteden ödün vermeden 1. sınıf ürün olarak piyasa ve pazardaki yerini alması için elimizden gelen gayret ve çabayı sürdüreceğiz. Fındığın ilk anından itibaren Tarımsal Danışmanlık hizmetimiz ile gerek rekolte çalışmalarında, gerekse maliyet hesaplamalarında, gerekse fındığı kurutmaya kadar bütün aşamalarında Çiftçimize tüm imkanları hizmetine sunmaya devam edeceğiz. 
Hasadınız Bereketli, Kazancınızın bol olması dileğiyle”dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-