Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Gürgentepe Çakıldak Fındığı Marka Olma Yolunda

Gürgentepe Çakıldak Fındığı Marka Olma Yolunda
01 Ekim 2020 - 20:45

Gürgentepe çakıldak fındık çeşidine coğrafi işaret alabilmek amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal YILMAZ; “Valiliğimiz himayelerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Ordu Üniversitesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Gürgentepe Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğinde, Gürgentepe çakıldak fındığına coğrafi tescil alabilmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda yürütülen projemizin Prof. Dr. Saim Zeki BOSTAN hocamızın danışmanlığında 2. yıl çalışmaları gerçekleştirilmektedir” dedi.


Çeşit adayının verim ve kalite yönünden önem arz ettiğini özellikle vurgulayan İl Müdürümüz; “Çalışmalar çerçevesinde Gürgentepe İlçesi Hasancık Mahallesinde ikamet eden İsmail SÖNMEZ’ e ait fındık bahçesinde arazi incelemeleri yapılmış olup, bu incelemeler sonucunda çeşit adayının randıman, beyazlanma oranı, kabuklu meyve kalınlığı vb. meyve kalite özelliklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Aynı zamanda bu çeşit adayının diğer çeşitlere göre 10-15 gün geç uyandığı ve bu durumda da ilkbahar geç donlarından daha az etkilendiği görülmüştür. Ülkemiz fındık tarımı için gelecek vaat eden ve bir gen kaynağı potansiyeli bulunan bu çeşit adayına coğrafi işaret alabilmek amacıyla yapılan çalışmalar devam etmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-