Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

GÜREL, “TİYATRO TOPLUMSAL MESAJ İÇEREN SOSYAL BİR ETKİLEŞİM BİÇİMİDİR”

GÜREL, “TİYATRO TOPLUMSAL MESAJ İÇEREN SOSYAL BİR ETKİLEŞİM BİÇİMİDİR”
26 Mart 2019 - 17:11

Ünye Belediye Başkan Vekili Orhan Gürel 27 Mart Tiyatrolar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasında Tiyatronun toplumsal mesaj içeren sosyal bir etkileşim biçimi olduğunu söyledi.

Türkiye’de ilk tiyatro binasının 1840 yılında, ilk Türkçe oyunun ise 1868 yılında sergilendiğini ve aradan geçen 151 yılda her dönemde tiyatronun kitlesini arttırdığına dikkat çeken Ünye Belediye Başkan Vekili Gürel, tiyatronun diğer görsel sanatlardan bazı özellikleri ile ayrıldığını belirtti.

Tiyatronun izleyici üzerindeki etkisinin sinema gibi diğer görsel sanatlardan çok daha farklı olduğunu söyleyen Gürel, izleyiciyi içine alan ve adeta bütünleşen bir sanat dalı olan tiyatronun bu özelliği ile tüm diğer sanat dallarından daha önemli bir duruşunun olduğunu kaydetti.

“Toplumun değerlerine dikkat çeken genç nesilleri tiyatroya özendirmeliyiz” diyen Ünye Belediye Başkan Vekili Orhan Gürel, tiyatronun aslında toplumun bir yansıması olduğunu, dolayısıyla tiyatroların desteklenmesi ve çoğaltılması gerektiğini söyledi.

Ünye Kültür Sarayı ile Tiyatro Etkinlikleri Artacak

Ünye’de bir zamanlar tiyatro ve benzeri gösteri alanlarının olduğunu söyleyen Gürel, önümüzde ki dönemde yatırım programında olan ve ihalesi yapılan Ünye Kültür Sarayı’nın hayata geçirilmesi ile birlikte kentin bu alanda yeniden faal olduğu günlere döneceği müjdesini verdi. Ünye Kültür Sarayında tiyatro sahneleri ve atölyelerinin olacağını belirten Ünye Belediye Başkan Vekili Orhan Gürel, böylece önemli bir sanatsal etkinliğin yeniden Ünyelilerle buluşacağını belirtti.

Ünye’nin Ferhan Şensoy, Erdal Beşikçioğlu gibi başarılı tiyatro sanatçıları yetiştiren bir kent kimliğinin olduğunu dile getiren Gürel, tiyatronun önemine vurgu yaparak özellikle gençlerin bu sanat dalında yoğunlaşarak kişisel gelişimlerine katkı sağlayabileceklerini vurguladı.

Ünye Belediye Başkan Vekili Orhan Gürel, “Bu vesile ile 27 Mart Tiyatrolar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-