Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Gurbetten Sılaya Hüsn-ü Hat Sergisi Kapılarını Açtı

Gurbetten Sılaya Hüsn-ü Hat Sergisi Kapılarını Açtı
26 Ekim 2018 - 16:59

Gurbetten Sılaya Hüsn-ü Hat sergisi Ünye’de açıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Hizmet Binası’nda açılan sergide, tamamı Ordu’lu olan Abdullah Gün, Ayten Tiryaki, Ferhat Kurulu ve Halil İbrahim Alperen’in eserlerinden oluşan 41 eser, 1 ay süreyle sergilenecek.

Sergiye Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Suat Olgun, Ünye Belediyesi Başkan Yardımcıları Erhan Eren ve Emrah Yılmaz, Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, çevre il ve ilçe okulları ve çok sayıda davetli katıldı.

GENEL SEKRETER OLGUN, “HATTATLIKLA SABIR, ŞÜKÜR, ZİKİR VAR”

Hattatlıkta sabır, şükür ve zikir olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Suat Olgun, “Bu işte dervişlik vardır. Bugün sergide göreceğimiz hatlarda arkadaşlarımızın dervişliğini göreceksiniz. Bazen şükrederler bazen zikrederler. Sabırla bir eserin üzerinde dururlar ve sabrın tecellisi olarak güzel eserleri ortaya çıkarırlar. Burada yapılan kalbi bir işlemdir. Ordunun bu güzel insanlarına bu güzel eserleri ortaya çıkardıkları için çok teşekkür ediyorum. Sergimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

HATTAT TİRYAKİ, “HAT SANATI UZUN ÖĞRENCİLİK SÜRECİ GEREKTİREN ÖZEL BİR SANAT”

Ordu’da bu tarz bir faaliyetin yapılmasından dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Ordulu Hattat Ayten Tiryaki, “ Bir Ordulu olarak bu tarz bir etkinliğin yapılmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Böyle bir vesileyle ilk kez Orduda bulunuyorum. Ordu da bu tip faaliyetlerin olmasını her zaman arzu ediyordum. İnşallah bundan sonraki süreçte de Ordulu sanatkârların yer aldığı faaliyetlerin devam etmesini diliyorum. Hat sanatı, uzun öğrencilik süreci gerektiren özel bir sanattır. Tezhip de her zaman hat sanatına arkadaşlık etmiş onun elbisesi olmuş bir sanattır. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ordulu hattatlar Ferhat Kurlu, Halil İbrahim Alperen, Ayten Tiryaki ve Abdullah Gün’ün 10’ar adet eserinin yer aldığı sergi 26 Kasım 2018 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-