Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Günay’ın Yeni Kitabı Çıktı: BİR “HÜRRİYET” HİKÂYESİ

Günay’ın Yeni Kitabı Çıktı: BİR “HÜRRİYET” HİKÂYESİ
09 Aralık 2020 - 18:12

Ordulu hamşehrimiz eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 1954 yılından Demokrat Parti’den ayrılan 19 milletvekilinin kurduğu Hürriyet Partisi’nin Türk siyasi tarihindeki yerini kaleme aldı. İletişim Yayınları tarafından yayınlanan eser 3 gün önce okuyucu ile buluştu.

Ertuğrul Günay, Bir “Hürriyet” Hikâyesi’nde Hürriyet Partisi etrafında uzun soluklu olamayan bu “hürriyetçi” çıkışın nedenlerini ve sonuçlarını irdeliyor. Günay, Türkiye’nin demokrasi yolculuğundaki aksaklıklara ve hâlâ çözüm bekleyen temel problemlerine bakarken, aynı zamanda 50’li yıllara panoramik bir bakış sunuyor. Hürriyet meşalesinin neden süreklilik taşıyamadığına dair titiz bir inceleme yapıyor.

KİTAPTAN BİR ALINTI

“Reis Beyefendi, Rejim hâlâ teminatsızdır; teminatsız olduğu için de diktatörlüğe meyyaldir. Murakabe yoktur, meşveret yoktur. Partimizin programı bir yanda, tatbikat başka yandadır. Milli davalara prensipler değil, bir tek adam ve onun meydana getirdiği zümre hâkimdir. Böyle olduğu için de iktidarı tutmak gaye olmuş ve her türlü fesadı, entrikayı gayenin hizmetinde kullanmak siyasi ve milli hayatımızın yek vasıtası haline gelmiştir. Hürriyet bayrağı ile iktidara gelen parti içinde hürriyet yoktur. Bu hal karşısında idealist partililer şaşkın, millet hayal kırıklığı içinde, üniversiteler hareket yeteneğini yitirmiş, matbuat zayıftır. Halas ve ümid sığınağımız olan Meclis grubu ise bu bozguna uğramış ruh haletlerine ışık ve aydınlık verip milli şevki temin yolunu bulamamaktadır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-