Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

GÜLYALI’DAN ÜNYEYE KIYILARDA TEKEL OLUŞMAMALI

GÜLYALI’DAN ÜNYEYE KIYILARDA TEKEL OLUŞMAMALI
19 Mart 2021 - 23:08

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Ordu, Giresun, Trabzon‘un Bütünleşik Kıyı Alanları Planlaması işini ihale etmesini değerlendiren Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, planın doğal dengeyi gözetip dolgu alanına imkan vermeyerek halkın kıyılara ulaşımını kolaylaştırması gerektiğini söyledi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Ordu, Giresun, Trabzon‘un Bütünleşik Kıyı Alanları Planlaması işini ihale etti.  İhale ile ilgili veri listesi çerçevesinde Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 8. Maddesi uyarınca TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi’nden kurum görüşü istendi. Mimarlar Odası’nın Ordu, Giresun, Trabzon şubelerinin ortak çalışmasıyla bir rapor hazırlanarak ilgili bakanlığa sunulmak üzere Mimarlar Odası Genel Merkezi’ne gönderdi.

SADECE KIYIYI DEĞİL İLİN TAMAMINI KAPSIYOR  

Planı önemini ve yürütülen çalışmaları Ordu Olay’a değerlendiren Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, şunları söyledi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce Türkiye’nin diğer yerlerinde aynı çalışmayı yaptı. Muğla, Balıkesir ve Çanakkale gibi. Şimdi Karadeniz’de yapmayı tasarlıyor.  Bunun için kıyısı olan birkaç şehri birleştirerek bütünleşik kıyı planı adı altında plan hazırlıyor. Burada aslında sadece kıyı aksını ele almıyor, daha geniş bir gözle olaya yaklaşıyor.

TEPKİ ÇEKEN PLAN ÖRNEKLERİ DE VAR

Bu çalışma çök önemli. Bir anlamda kıyıların geleceği belirlenecek. Ancak bu şehirlerin de geleceğinin belirlenmesi anlamına gelecek.  Öyle plan çalışmaları var ki büyük tepki çekti. Muğla, Balıkesir ve Çanakkale’deki planlar gibi. Oralardaki mimarlar odası dava aşamasına geçti. Çünkü o planların birinde 50 kilometrekarelik bir dolgu alanı ön görülmüş ve burayı sanayi alanı olarak belirlemişler. Biz önce görüşümüzü bildiriyoruz  kayda alınmaz ise dava açıyoruz.         

SAMSUN-TRABZON GİBİ OLMADIK OLMAMALIYIZ

Bizim bu tür planlar karşısındaki ana felsefemiz şu; çevreyi korunmalı, doğal denge korunmalı, bütün insanların çevre şartlarından faydalanması sağlanmalı,  herhangi bir yer kapatılarak tekelleşme oluşturulmamalı. Ordu aksında bizi Samsun’dan ve Trabzon’dan özellikle ayıran kısmen Giresun’dan ayıran ve Rize’den tamamen ayıran en önemli özellik  Karadeniz sahil yolunun dolgu olmayışıdır. Dolayısıyla biz kendi coğrafik kıyı alanını kullanabilen bir ilin insanlarıyız.

GÜLYALI’DAN ÜNYEYE KIYILARDA TEKEL OLUŞMAMALI

O nedenle bu durum planda göz önünde tutulmalı. Biz bu durumu tamamıyla iyileştirerek kullanıma açılması hedefi içinde olmalıyız. Altınordu için düşünürsek Turnasuyu’ndan Cumhuriyet mahallesine Ordu olarak düşündüğümüz zaman Gülyalı’dan Ünye-Terme sınırına adar tüm kıyının vatandaşın kullanımına açık olması lazım. Hiçbir şekilde dolgu  yapılarak üzerinde herhangi bir alan tasarrufunun yapılmaması lazım. Tüm alanın kendi bakir niteliğinin korunarak halkın kullanımına açılması lazım.

BETONA BOĞULMAYALIM NEFES ALALIM

Biz Ordu olarak turizm şehri olalım metropole asla dönüşmeyelim. Metropol demek fazla yoğunluk demek. Biz turizm şehri olalım, sakin şehir olalım, nefes alınabilen yaşanabilen bir şehir olalım. Dolayısıyla yapılacak olan bütünleşik kıyı planında bu kavram gözetlenerek, halkın kıyılara erişebilirliğinin daha kolay olmasını sağlamak gözetilmeli diyoruz. O nedenle yapılması gerekeni halkın kıyılara halka erişebilirliğinin daha kolay olmasının sağlanması, dolgu yapılmaması olarak özetleyebilirim. Teknik anlamda Ordu’nun bir turizm şehri olma potansiyeli çok yüksektir.  Başka bir tanıma girmeden kıyı planını ele alalım diyorum.”  

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-