Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Gıda kontrol ve denetimleri devam ediyor.

Gıda kontrol ve denetimleri devam ediyor.
15 Ekim 2019 - 23:36

Tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, güvenli gıdaya erişimin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen denetimler aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda, gıda ve yem işletmelerine yönelik sadece Ekim ayında bin 252 adet denetim gerçekleştirildiği belirtildi.

“Sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmek her insanın en temel hakkıdır.” kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ham maddenin başlangıcından son mamulüne kadar her türlü aşamada gıda kontrol ve denetimlerine devam ediyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “İlimizde gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, güvenli gıdaya erişimin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından gıda denetimleri aralıksız olarak yürütülmektedir. Bu kapsamda, İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda İlçe Müdürlüklerimizde görev yapan gıda kontrolör ekiplerimizi başka ilçelerimizde görevlendirmek suretiyle çapraz denetimler gerçekleştiriyoruz. Böylelikle gıda işletmelerine yönelik denetimlerimizin etkinliğini ve verimliliğini artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

15 günde 1252 denetim…

“Sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmek her insanın en temel hakkıdır” diyerek sözlerine devam eden Yılmaz; ” İl Müdürlüğümüzce, ham maddenin başlangıcından son mamulüne kadar her türlü aşamada birebir ve yoğun denetim faaliyetleri yürütülmektedir. Bu kapsamda, gıda ve yem işletmelerine yönelik sadece ekim ayında bin 252 adet denetim gerçekleştirilmiştir. 2019 yılında ise toplam 9 bin 254 adet denetim yapılmış ve 467 adet numune alınmıştır. Bunların sonucunda gerek analiz sonuçlarına göre, gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 62 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır.  Ayrıca 1 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. İl Müdürlüğü olarak halk sağlığını korumak amacıyla gıda ve yem işletmelerine yönelik denetimlerimiz bundan önce olduğu gibi bundan sonrada büyük bir titizlik ve hassasiyetle devam edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-