Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

GIDA İŞLETMELERİNE KORONAVİRÜS “COVİD-19” TEDBİRLERİ KAPSAMINDA HİJYEN EĞİTİMLERİ VERİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNE KORONAVİRÜS “COVİD-19” TEDBİRLERİ KAPSAMINDA HİJYEN EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
24 Mart 2020 - 23:01

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin talimatlarıyla, koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasının en aza indirilmesi amacıyla 81 ilde başlatılan gıda işletmelerinde hijyen konusunda alınacak önlemlere ilişkin bilgilendirme denetimleri ilimizde de aralıksız devam ediyor.
İl Müdürümüz Kemal YILMAZ yaptığı açıklamada; “Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin talimatıyla ülkemizde Koronavirüs (Covid-19) hastalığının yayılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla 81 ilde 23-27 Mart 2020 tarihleri arasında gıda işletmelerinde alınacak teknik ve hijyenik önlemlere ilişkin bilgilendirme denetimleri başlatılmıştır. Bu kapsamda ilimiz genelinde de İl/İlçe Müdürlüğümüzde görevli gıda kontrol ekiplerimiz tarafından bilgilendirme denetimlerimiz süratle devam etmektedir” dedi.
Denetim seferberliğinin yanında şuan eğitim seferberliğinin başlatıldığının altını çizen İl Müdürümüz; “Ekiplerimiz tarafından ilimiz genelinde zaten denetimler yoğun şekilde yapılmaktaydı. Ancak şuan Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında gıda işletmelerimizi hem denetliyor hem hijyen konusunda bilgilendiriyoruz. Hijyen her zaman çok önemli ancak şuan bu virüsün yayılmasını önlemek açısından daha da ön plana çıkmış durumda. Ekiplerimiz özellikle gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına, kişisel hijyene dikkat edilip edilmediğine büyük önem veriyorlar ve neler yapılması gerektiği konusunda çalışanları bilgilendiriyorlar” ifadelerini kullandı.
Gıda ürünleriyle olabildiğince en az düzeyde temas edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulanan İl Müdürümüz; “Belirlenen hijyen kurallarına maksimum düzeyde uyulması halinde süreç daha rahat atlatılacaktır. Bu noktada vatandaşlarımızdan da beklentilerimiz var tabi. Özellikle işletmelere girdiklerinde sadece aldıkları ürünlere temas etmelerini başka ürünlere dokunmamalarını, zorunlu olmadıkça da evlerinden çıkmamalarını hastalığın yayılmasını önlemek adına vatandaşlarımızdan istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-