Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Gıda Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor

Gıda Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor
16 Nisan 2019 - 20:20

Ordu ili genelinde 2019 yılının ilk üç ayında yapılan gıda denetimlerinde 17 işletmeye idare ceza uygulanırken 1 firma hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Müdürlüğümüzce denetimler; risk esaslı, rutin, numune, ihracat, ithalat, Alo 174 Gıda Hattı- Cimer şikâyet ve ihbarları, izlenebilirlik, takip, kalıntı izleme denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Eğitim ve öğretim kurumlan bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı, yemekhane gibi gıda işletmeleri, olası gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi amacıyla her yıl eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla beraber bir dönemde en az bir defa olmak üzere yılda en az iki defa resmi kontrole tabi tutulmaktadır.

İlimizdeki gıda ve yem işletmeleri denetimleri yoğun bir çalışma ile sürdürülmektedir. 2019 yılı içerisinde İl Müdürlüğümüzce 2.878 denetim gerçekleştirilmiştir. Ayrıca denetimlerde ihracat ve ithalat dahil 718 numune alınmıştır. Gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 17 gıda işletmesine idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca 1 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bakanlığımızca uygulamaya konulan ALO 174 Gıda Hattı da tüketiciye gıda güvenilirliğiyle ilgili her türlü ihbar ve şikâyette bulunma olanağı tanımaktadır. Tüketiciler başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşları gıda denetim ve kontrolünde aktif rol almaya davet ediyoruz.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-