Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

GERİYE SADECE İSKELETLERİ KALDI

GERİYE SADECE İSKELETLERİ KALDI
29 Ekim 2019 - 21:02

Gürgentepe’de İsa Ölmez’e ait 1 koç ile 2 koyuna saldıran kurtlar geride hayvanların iskeletini bıraktı.

Gürgentepe kurt saldırısının şokunu yaşıyor. Son bir ay içinde 11 küçük baş hayvan kurt saldırısı sonucu telef oldu. Son olarak ise Döşek Mahallesi’nde İsa Ölmez’e ait 1 koç ile 2 koyuna saldıran kurtlar geride hayvanların iskeletini bıraktı. Saldırının sisli bir havada gerçekleştiğini ifade eden Ölmez, kendisinin de köpekleriyle birlikte koyunlarının yanında olmasına rağmen saldırıyı koyunlarının azaldığını ancak ağıla alırken fark edebildiğini belirtti.

MİLLİ PARKLAR KURT MU SALDI?

Bu yıl yaylada herhangi bir saldır olmadığını aktaran Ölmez, “Yayladan evimize geldik saldırılar olmaya başladı. Önceki yıllarda da Gürgentepe’de de böyle bir saldırı olayı olmuyordu. Şaşkınlık içindeyiz. Bu kurtlar buralarda yoktu. Nereden nasıl geldi merak ediyoruz. Bunları Milli Parkların bırakıp bırakmadığını merak ediyoruz. Eğer bu saldırılar devam ederse biz bu işi yapamayız. Sadece benim bu saldırılarda 6-7 bin lira zararım var. Çünkü bir koyun bin 500, bir koç 4 bin lira. Bu rakamlar birileri için küçük rakamlar olabilir ama bizim büyük.” dedi.

SAYILARI TESPİT EDİLSİN

Herhangi bir kuruma zararın karşılanması için başvuru da yapmadığını aktaran Ölmez, “Bunun için yol yordam bilmek gerekir. Bunu bilmiyoruz. Ama buradan duyuralım. Bize bir kurumun yardım eli uzanırsa çok iyi olur. Birde kurumlardan yetkililerden asıl isteğimiz Gürgentepe’deki kurt sayısının tespit edilmesi. Bu foto kapanlar ile yapılabilir. Eğer bu sayı yüksekse onların ürkütülmesi korkutulması yaza sayılarını az olduğu yere gönderilmesi gerekir. Öldürülmelerini biz de istemeyiz. Ancak koyanlarımız öldürmelerini de istemiyoruz.” diye konuştu.

BAHAR ENDİŞESİ

Ölmez, kurt varlığının artarak sürmesi halinde bahar ayında kuzuların yavrulaması zamanında daha büyük zarar neden olabileceği, yemese bile hayvanları boğarak telef edebileceğini sözlerine ekledi. 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-