Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE FAİZLER DÜŞTÜ,FIRSATÇILIK HORTLADI

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE FAİZLER DÜŞTÜ,FIRSATÇILIK HORTLADI
04 Haziran 2020 - 11:43

VATANDAŞ MALİYEYİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Cumhuriyet tarihinin en düşük konut kredisi oranları yürürlüğe girince bazı fırsatçılar ev fiyatlarını da en az yüzde 20 oranında arttırdı.

Devlet, fırsatçılık yapılmasını önlemek adına kredi paketi açıklandığında dairelere zam yapan firmaları paket dışına çıkacağını söylemesine rağmen bazı müteahhitlerin evlerinin fiyatlarını yükselttiği görüldü.

EV ALACAKLAR TEPKİLİ

Gazetemize ulaşan vatandaşlar ,konut kredisi faiz oranlarının düşmesini fırsat bilerek gayrimenkul fiyatlarına zam yapan fırsatçılara tepki gösterdi.Ev satış listelerini yenileyen ve fırsatçılık yapan kişilere maliyenin denetlemesi gerektiğini belirten vatandaşlar,”devletin pandemi sürecinde yapmış olduğu piyasaları iyileştirme politikasına darbe niteliğinde fırsatçılık yapanlara göz açtırılmaması gerekir.

Ayrıca bankalar konut kredilerini yüzde 90’a kadar kullandırırken,gayrimenkul sahipleri yüzde 50 fatura keserek ev alacakları uğraştırıyorlar.Böylelikle yarı yarıya fatura keserek hem vergiden, hemden kampanyadan istifade zam yaparak iki kere fırsatılık yapıyorlar.Artık bu fırsatçılara dur denmeli ,hem mali yönden hemde kamu vicdanı olarak teşhir edilmeliler”dediler..

BAŞKAN ORAL’DA FIRSATÇILARA TEPKİLİ

Bazı kamu bankaları ile birçok banka konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Buna bağlı olarak konut kredisi faizleri 0,64 ile 0,74 oranına geriledi. 15 yıl vade ile ödenen kredilerin ardından konut satışlarında hareketlilik yaşanmaya başladı ama bu seferde vatandaşın karşısına fırsatçılar çıktı.

Konuyla ilgili SATEM Başkanı Mevlüt Oral şöyle açıklamada bulundu,” kredi faiz oranlarının inmesinin bazı kişiler tarafından fırsatçılığa dönüştürüldüğünü ve konut fiyatlarının arttığına dikkat çekerek tepki gösterdi.

“Konut faizleri indi, fırsatçılar konut fiyatlarını arttırdı”

Faiz indirimi öncesinde konut satamayan kişilerin faiz indiriminden sonra gayrimenkul fiyatlarını arttığını dile getiren SATEM Başkanı Mevlüt Oral, “Konut kredisi faizleri oldukça düştü. Faizlerin biraz daha aşağı çekilmesini umut ediyorum. Oran 0,50’nin altına düşerse daha iyi olur. Faizler düştü diye müteahhitler veya 2. el konut satışı yapanlardan bazıları fırsatçılık yapıyor. Piyasada sıkıntılar olduğu zaman 400 bin TL’lik dairesini 350 bin TL’ye satmak isteyenler bugün aynı daireyi 450 bin TL’ye satmayı düşünüyor. Son günlerde bu tür örnekler oldukça çoğaldı. Faizler düşünce fiyatlar yükseldi. Böyle bir şey gerçekten çok üzücü. Çünkü sıkıntılı süreçte çok daha düşük fiyata dairelerini satmaya çalışanlar faizler düşünce fiyatları yükseltiyor. Durum böyle olunca burada fırsatçılık yapıldığını düşünüyorum. Eğer ki insanlar fırsatçılık yapıyorlar ise vatandaşlardan talebim; ‘Bu kadar beklediniz biraz daha bekleyin. Gayrimenkuller fırsatçıların elinde patlasın.’ Ayrıca fırsatçılık yapan insanların yanına da gitmeyelim” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-