Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

’FOTOĞRAFIN YARINI NEDİR’

’FOTOĞRAFIN YARINI NEDİR’
02 Ekim 2019 - 10:44

Sevdiye Kayır ve Şeref Akçay Yine İşbirliği Yaptılar

Ünye Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik ve Fotoğraf Alanı Öğretmeni Sevdiye Kayır’ın koordinatörlüğünde, öğrenciler Şeref AKÇAY Stüdyosunda fotoğrafın temelinden geleceğine kadar bir çok konuları ele aldılar. Etkinlikte yaklaşık yüz eli yıllık bir geçmişi olan fotoğrafçılığın günümüzdeki değişim ve gelişimine değinildi.

Fotoğraf Sanatçısı Şeref Akçay yine atölyesini öğrencilere açtı. Tecrübelerini ve donanımlarını öğrencilerle paylaştı. Mesleğe ilk başladığı yıllardaki durumunu ve şimdi neler yapabildiğini, başardığı ve daha neler yapmak istediğini anlattı. Fotoğrafçılığın film sektöründeki yerini de anlattı.  

Fotoğraf Sanatçısı Şeref Akçay, Grafik ve Fotoğrafçılık alanının sektörün her zaman aradığı elemandan olduğunu, nitelik iş gücünün yetiştirilmesinde benim de bir katkımın olmasından çok memnun olduğunu, alan öğretmeni Sevdiye Kayır’a bu güzel işbirliğinde kendisini tercih ettiği için teşekkür ettiğini söyledi.

Şeref Akçay meslek olarak Grafik ve Fotoğrafçılığın Dünü-Bugünü-Yarını temalarına dokundu. Akçay “Öğrencilere seçtikleri alanla ilgili gelecekte ne ve nasıl olmak istiyorsunuz.

Grafik ve Fotoğrafçılığın günümüzdeki yeri ve gelecekteki öngörebildiğimiz teknolojik gelişimi, kendimizi ne kadar tanıyoruz, alan seçi yaparken kendimizi ne kadar tanıyoruz, alanla ilgili yabancı dilin önemi, farklılıklarımız, vizyonumuz nedir, yaptığımız meslek bizi ne kadar mutlu ediyor, mesleği iyi yapabilmek için hayal gücünün önemi, fotoğraf okumanın önemi, fotoğrafta dram nasıl yakalanır, çok fotoğraf çekmenin önemi, hayatımızın her alanında ve anında fotoğraf, iletişim kurmak için fotoğraf, fotoğraf çekmek için iletişim, herkesin gördüğünden farklı bakmayı öğrenin, yapılmayanı yapma, hayal gücü, manipülasyon nedir, mesleğinizi zor açılardan değerlendirip çok analiz ederseniz o kadar tanımanızı sağlar, Grafik ve Fotoğraf alanına her yönden bakınız.

Ünye, fotoğraf için zengin görsellere sahip bir kent. Yaşadığınız kenti ne kadar tanırsanız ve fotoğrafçılıkta hayal gücünüzü ne kadar kullanırsanız sizi etkileyen fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ulusumuzun kurucusu Atatürk’ün bir sözünü de hatırlatmak isterim. “Bir milletin sanat yeteneği, güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.”dedi.

Grafik ve fotoğraf alanı öğretmeni Sevdiye Kayır Şeref Akçay’a; meslekle ilgili daha yolun başında olan bu gençlerin yetiştirilmesinde her zaman desteklerini esirgemeyen, işbirliğine her zaman açık olan ve her bir araya geldiklerinde keyifli sunum sohbet ve enerjilerinin yüksek ve pozitif olması ile keyif aldığını söyledi. En kısa zamanda tekrar bir araya gelip öğrencilere fotoğrafla ilgili paylaşımlar yapma sözü verildi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-