Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FINDIKTA YÜKSEK FİYAT OYUNUNA DİKKAT

FINDIKTA YÜKSEK FİYAT OYUNUNA DİKKAT
14 Eylül 2020 - 2:19

Fındık üzerinde oynanan oyunlara her geçen gün yenileri eklenirken gazetemiz whatsapp hattımıza gün geçmiyor ki şikayetler gelmesin.

FINDIKTA OYUN ÜSTÜNE OYUN DEVAM EDİYOR

Bilindiği gibi uzun yıllar fındık piyasasındaki tekelci güçler fiyat manipülasyonuna girerek üreticiyi sömürmüşlerdi. Taki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olaya el koymuş ve TMO ile alım yapacaklarını güzel bir fiyatla açıklamıştı. Böylelikle üç-beş tüccarın küçük, bencilce, rant sağlama hesaplarına kurban edilmeyen fındıkta başka oyunlar döndüğü ihbarı ile konuyu sizler için araştırdık.

Yeni sezonda serbest piyasada 21 lira seviyelerinde işlem gören 50 randıman fındık fiyatlarının, bazı fabrikaların ekranlarında 22 lira olarak gösterilmesi tepkilere neden oldu.

DIŞARIDA FARKLI FİYAT İÇERİDE FARKLI

Gazetemize ulaşan şikayetlerde tabelalarında 50 randıman fındık fiyatı 22 lira yazan firmaların randıman ve kilo oyunlarıyla üreticiyi aldattıkları belirtildi.

1 randıman farkı olan ton başına 440 lirayı ,tabelada yazdıkları 22 liranın üstüne eklemedikleri belirten firmaların bazılarının ise kilo da sıkıntı çıkardıkları iddia edildi.

ALİCENGİZ OYUNLARINA DİKKAT

Öyle ki, 22 lira yüksek fiyata aldanarak ürünü firmaya satmaya götüren üretici ,”tabelada yazan yüksek fiyata kandım fındığımı satmaya götürdüm. Burada düzgün randıman yapılmadığı gibi, fındığıma demedikleri kalmadı.Bende satmaktan vazgeçtim.Buradan üreticilerimizi uyarıyorum.Lütfen yüksek fiyat verenlere dikkat edelim.Böyle üreticiye GEL GEL yaparak ,içeri girdiğinde ise farklı fiyat çıkaran kişi ve firmalara kanmasınlar,bunlar alicengiz oyunları”dedi.

Kasten fındık fiyatını yüksek göstererek üreticiyi kandırmaya çalışan,tabeleda farklı ,içeride farklı muamele yapan kişi ve kurumları herkim olursa olsun kamuoyuna deşifre edeceğiz.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-